Iako su početkom novembra 2019. godine, kada je Jeleni Stojković bila ugrožena sigurnost, policija i tužilaštvo bili „maksimalno angažovani“, agonija je počela kada je sve došlo do suda, kaže za naš portal dopisnica Večernjih novosti.
„Ne mogu reći da sam zadovoljna što je neko u zatvoru, žao mi je samo što žena nije razumela da ne može nekoga da zove cele noći, da mu preti koristeći najgore uvrede i da misli da zbog toga neće odgovarati. I sada kada se setim te noći nije mi prijatno ni malo, naročito jer sam samo radila svoj posao i time ugrozila sopstveno dete“, kaže Stojković za Novu.rs.
Ovaj slučaj je tada privukao veliku pažnju javnosti, jer je Ivana S. novinarki uputila više od 40 telefonskih poziva, u sred noći i od takvog ponašanja nije odustala ni kad je Stojkovićeva prijavila slučaj policiji. Kako su izvestile Građanske inicijative, radilo se o ozbiljnim pretnjama da će „ubiti nju i njeno dete ispred vrtića“, i to nakon što su Večernje novosti početkom novembra 2019. godine objavile tekst o neprikladnim fotografijama učenice OŠ „Radoje Domanović“ u Vranju, koje su se raširile po školama među učenicima.
„U tekstu nije bilo navedeno nijedno ime, čak ni inicijali deteta, ali je majka prepoznala o kome se radi, pa se osetila prozvanom da se obrati novinarki uputivši joj ozbiljne pretnje“.
Kako Stojković objašnjava za naš portal, ona Ivanu S. nije privatno gonila, već se radi o postupku koji vodi Tužilaštvo po službenoj dužnosti. Uredno se dve godine pojavljivala na ročištima na koja ona nije dolazila i koja su u nedogled odlagana, kaže.
„U ovakvim slučajevima, pored sistema i institucija, najvažnije je iza sebe imati podršku redakcije, a ja sam je imala u svakom trenutku“, dodaje Stojković.
Krajem prošle godine je suđenje Ivani S. koja je pretnjama smrću uznemiravala novinarku Jelenu Stojković odloženo po šesti put za godinu i po dana, a okrivljena svoj nedolazak na zakazana sudska ročišta nije opravdala, dok policija nije uspela da je privede iako je Tužilaštvo prethodno u dva navrata od PU Vranje tražilo privođenje.
Kako su rekli iz Tužilaštva, I.S. je lišena slobode 5. marta oko 13 časova, a 6. marta je veće Osnovnog suda u Vranju preispitalo razloge za određivanje pritvora i doneta je odluka da rešenje o pritvoru OS ostane na snazi.
Prema dostupnim podacima iz baze Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), u periodu od 2011. do kraja 2021. godine u Vranju je registrovano 20 napada na medijske radnike, a čak 70 odsto tih napada registrovan je posle 2016. godine.
Novinari u ovom gradu suočavali su se sa pretnjama smrću, sudskim postupcima, gnusnim uvredama, raznim pritiscima i dobacivanjima prilikom obavljanja posla, seksističkim komentarima lokalnih funkcionera, pa i sa posetama policijskih službenika koji savetuju da se ne izveštava sa protesta, pisao je lokalni portal „Slobodna reč“, ali i lišavanjem slobode zbog prelaska pešačkog prelaza u trenutku kada to nije bilo dozvoljeno.