UNS je naveo da je EFJ to saopštio povodom prošlogodišnjeg izveštaja Evropskog centra za slobodu štampe (ECPMF).
EFJ je izrazio zabrinutost „zbog rizika povezanih sa klimatskim novinarstvom širom Evrope“ i da su podsetili na neophodnost da mediji pokrivaju aktuelna ekološka i socijalna pitanja.
Zatražio je od nadležnih da preduzmu sve mere kako bi novinari i medijski radnici koji izveštavaju o ekološkim temama mogli da rade u najboljim mogućim uslovima i izveštavaju tačno o klimatskim promenama.
„Moramo da osiguramo da novinari koji izveštavaju o ekološkim i klimatskim pričama mogu da rade bezbedno i slobodno“, rekao je generalni sekretar EFJ Rikardo Guieres.
Dodao je da je garantovanje bezbednosti ekoloških novinara i poštovanje njihovih zakonskih prava neophodno da bi se, kako je naveo, razumeli ekološki problemi.
Novinarske organizacije su, kako ističu iz EFJ-a, svedoci nerazumevanja novinara koji se bave klimatskim i ekološkim temama i onemogućavanja njihovog rada od strane kompanija i bezbednosnih struktura.
Izveštavanje sa ekoloških akcija i protesta je otežano jer policija nekada ne razlikuje aktiviste i novinare, navode iz EFJ-a.
U izveštaju ECPMF-a je zabeleženo nekoliko slučajeva hapšenja i privođenja novinara kao aktivista, a ističe se i presuda kojom su novinari francuskog Reportera osuđeni zbog izveštavanja o ekološkim protestima, preneo je UNS.
EFJ je potpisao Povelju o unapređenim novinarskim praksama za bolje izveštavanje o ekološkim vanrednim situacijama.