Novo istraživanje BIRODI koji je radio monitoring dnevnika RTS u periodu od 15. marta do 30. aprila ove godine više je nego zanimljivo.
Dakle, u ovom periodu predsednik Aleksandar Vučić daleko je najzastupljenija politička figura u informativnom programu javnog servisa. Za ovih mesec i po dana, Vučić je u dnevniku bio zastupljen dva sata i devet minuta. Posle njega nalazi se premijerka Ana Brnabić sa svega 16 minuta zastupljenosti u Dnevniku RTS u istom periodu.
Za ta dva sata i devet minuta predsednik Srbije imao je nula sekundi kritike, čak 2 sata i četiri minuta bio je predstavljen pozitivno, dok je u neutralnom tonu RTS o njemu izveštavao sedam minuta i 32 sekunde. Ukupno. Sve to u mesec i po dana.
O RTS-u i neutralnosti
Dok opozicija insistira upravo na oslobađanju javnog servisa, vlast govori da tu nema šta da se oslobađa.
RTS tvrdi da radi na otvaranju za predstavnike političke struje „sa druge strane“ i obećava veću zastupljenost opozicionih političara. Za sada je pokrenuta emisija informativnog karaktera u kojima se oni sporadično i pojavljuju, ali na štopericu ograničeno govore.
U tom svetlu, trebalo bi se osvrnuti na rezultate istog ovog istraživanja od prošle godine.
U periodu od 15. marta do 30. aprila 2020. godine, kada je uvedeno vanredno stanje zbog pandemije koronavirusa, Vučić je bio zastupljen nešto više nego u istom periodu ove godine. Puna dva sata i 24 minuta.
RTS je u Dnevniku 2 kritikovao Vučića celih 13 sekundi. Pozitivno je predstavljen 31,5 odsto vremena, a neutralno 68,3.
Ukoliko se ovi podaci uporede, da se zaključiti da se neutralnost ne isplati.
Pitanje za REM
Izvršni direktor BIRODI Zoran Gavrilović komentarišući najnovije rezultate njihovog monitoringa za Nova.rs kaže da ovo treba da ispita REM.
„Šta da kažem, a da podaci to ne govore. Ovo treba da istraži REM i da utvrdi da li RTS krši član 47. Zakona o elektronskim medijima, koji garantuje istinito, blagovremeno i objektivno informisanje. Odnosno, da li građani Srbije shodno članu 51. Ustava Srbije mogu da ostvare pravo na slobodno informisanje“, kaže Gavrilović.
Pretnje zbog istraživanja
Nakon prošlogodišnjeg istraživanja i zbog rezultata koji govore da je Vučić bio negativno predstavljen u Dnevniku 2 RTS svega 13 sekunfi, Gavrilović je, kako kaže, dobijao pretnje koje ni danas nisu istražene.
„Kad smo objavili ove podatke, prvo je organizovana emisiju na TV Prva, gde je Nebojša Krstić probao da ospori ove rezultate. Nakon toga gostovao sam na N1 sa Oliverom Zekić i tada su počele pretnje batinama na društvenim mrežama. Tužilaštvu je podneta prijava, ali ništa se nije desilo. Ja sam uspeo da saznam ko mi je pretio, ali ne mogu u javnost da izađem sa tim. Zbog toga sam se obratio Svetskoj organizaciji za istraživanje javnog mnjenja, pošto su reagovali u sličnim slučajevima u Belorusiji i Rusiji“, zaključuje Gavrilović.