Vernim čitaocima lista „Dnevnik“ svečano uručeno 100 monografija „Novi Sad Grad pobednik“

dnevnik

U Istorijskom arhivu Novog Sada danas je, povodom Dana grada, vernim čitaocima lista „Dnevnik“ uručeno 100 monografija „Novi Sad grad pobednik”, koje su potpisivali direktor Istorijskog arhiva grada Petar Đurđev i direktorka lista „Dnevnik“ Sandra Mališić.

 

„Dnevnik“ je, u saradnji sa Istorijskim arhivom grada, tokom protekla dva meseca darivao svoje čitaoce delom koje je, na više od 400 strana, luksuzno opremljeno, na najkvalitenijem papiru, uz bezbroj istorijskih fotografija, kao i onih koje su beležile razvoj i najvažnije događaje, ponudilo čitaocima jedinstveno putovanje kroz Novi Sad, od nastanka do modernog, svetskog grada.

 

Generalna direktorka „Dnevnika” Sandra Mališić zahvalila se čitaocima što su deo „Dnevnikove“ porodice i poželela im da uživaju u monografiji, jer ona nudi jedinstveno putovanje kroz Novi Sad, od nastanka do modernog, svetskog grada.

 

– Naš list koji izlazi u Vojvodini na srpskom jeziku, štampa se na ćiriličnom pismu i drugi je po starosti u Srbiji. Iako gazi devetu deceniju, hrabro korača ka novim izazovima i sada izlazi u novom formatu, na svim stranama u boji, uz znatno povećan tiraž – rekla je Sandra Mališić. – „Dnevnik” čitaju sve generacije, jer mogu da dobiju pravovremene i proverene informacije iz sveta kulture, politike, ekonomije, društvenih zbivanja i sporta, te vesti iz vojvođanskih opština i gradova i Novog Sada, zanimljive reportaže, strane posvećene mladima i glamuru. Ostali smo list kome se veruje i nadam se da ćete nastaviti da kupujete novine, ali da istovremeno sve aktuelne vesti čitate i na našem portalu dnevnik.rs ili nas pratiti na Fejsbuku, Instagramu i Tviteru.

 

Na više od 400 strana, luksuzno opremljena, na najkvalitenijem papiru, uz brojne istorijske fotografije, monografija nudi čitaocima jedinstveno putovanje kroz Novi Sad.  Reč je o delu autorskog tima, koji predvodi istoričar i direktor Istorijskog arhiva Novog Sada Petar Đurđev, a činili su ga i dr Gordana Petković, prof. dr Boris Stojkovski i Željko Trifunović. Đurđev je pojasnio da je zahvaljujući Gradu prošle godine izdata monografija koja prikazuje karakter Srpske Atine u protekla tri veka.

 

Naš list ključan izvor informacija

 

Prema rečima Petra Đurđeva najviše muka autorima je zadala obrada i analiza druge polovine 20. veka, jer su se istoričari i građani više bavili političkim parolama, a ne onim što se dešavalo.

 

– U socijalizmu je sve bilo podvrgnuto ideološkom viđenju partije, pa ne postoji kvalitetna demokratska rasprava, odnosno kontrauglovi viđenja – pojasnio je Đurđev. – Privilegija rada u Arhivu je da imamo pristup dokumentima koji su nastali u radu administrativnih jedinica i organa lokalne samouprave. Ključni izvor za nas je bio i „Dnevnik” koji je kroz intenzivno, višedecenijsko praćenje događaja postao osnov za proučavanje istorije Novog Sada upravo za vreme socilaizma. Da nema  „Dnevnika” poznavnje istorije grada bilo bi više nego fragmentalno.  I zato sa svojom misijom koju i danas obavlja  biće važan izvor za proučavanje istorije i u budućnosti.

 

– Na naučno – popularan način smo nastojali da prikažemo kulturni, privredni i istorijski razvoj Novog Sada ali i sadašnjicu, kao i da sve bogato ilustrujemo fotografijama poznatog novosadskog fotoreportera Martina Candira – rekao je Đurđev napomenuvši da je knjiga prijemčiva kako naučnoj tako i stručnoj javnosti, prevedena je na nekoliko jezika i naročito popularana među gostima iz Kine. – U knjizi su obrađene brojne teme i događaji. Počeli smo s onim što je otkriveno tokom arheoloških iskopavanja, zatim smo istraživali naselja koja su se nalazila na području Novog Sada u toku ranog i kasnog srednjeg veka. Ipak, istorijsko vreme za grad počinje u vreme Velikog bečkog rata u 17. veku  kada su se srpski graničari naselili nasuprot Petrovaradinske tvrđave i formirali Racku varoš, odnosno Petrovaradinski šanac iz kog će kasnije nastati Novi Sad kakav poznajemo, dok su poslednje strane posvećene 21. veku i razvoju grada.

 

Na pitanje šta treba obavezno pročitati Đurđev je kazao da je najbolje odvojiti vreme i od korice do korice iščitati knjigu jer će svako naći podatak ili događaj o kom nije znao ništa.

 

Izvor: Dnevnik.rs

Tagovi

Povezani tekstovi