Вести на месту злочина

Конференције за новинаре одржаваће се најмање једном месечно и увек када то догађаји налажу, на писане захтеве новинара одговор из полиције ће стићи у најкраћем року а најдуже за 48 часова, полицајац који обезбеђује место злочина биће дужан да новинарима и грађанима саопшти основну информацију о истражној радњи која се предузима, а за даље информације упућиваће на портпарола полиције, само су неки од основних стандарда у поступању полиције са медијима који ће ускоро заживети.

„После бројних полемика о сарадњи полиције и медија ова област биће у значајној мери осавремењена и боље дефинисана, на задовољство обе стране. Та сарадња је свакако неопходна када је реч о благовременом обавештавању грађана, што је у интересу МУП-а. Верујем да ће редакције бити задовољне нашим идејама”, каже Драгана Кајганић из Бироа за односе са медијима МУП-а Србије.

Запослени у овом бироу бринуће се као и до сада, између осталог, за организовање појављивања полицијских службеника у медијима, као и за благовремено информисање јавности о полицијским активностима. Сви секретаријати унутрашњих послова и формално ће имати најмање једну особу задужену за сарадњу са медијима. Једино у Београду, из разлога рационализације и економичности, сарадња са медијима ће се одвијати из Бироа. Новинари као и до сада, а тако ће бити и убудуће, неће бити ускраћени за информације. На радост новинара, портпароли ће имати обавезу да медијима буду на располагању и ван радног времена, као што се то већ одавно ради у Београду.

„Када се догоди нешто за шта постоји већи интерес новинара или јавности, портпарол ће излазити на лице места и у договору са надлежнима из полиције, истражним судијом и замеником тужиоца, новинарима давати што потпунију информацију”, каже Кајганић.

Уколико новинари захтевају обавештење о догађају који је у поступку истраге, моћи ће да добију одређене информације о резултатима дела истраге, који неће угрозити њен даљи ток. Осим тога, приликом информисања јавности о догађају који је криминалистички обрађен, биће саопштено име и прво слово презимена осумњиченог (а не пуно име и презиме као до сада) ако је реч о пунолетној особи. Предвиђено је, када је реч о самоубиству, да се на инсистирање новинара могу дати само иницијали, уз обавезну заштиту достојанства породице самоубице.

Широј јавности мање је познато да се један од видова комуникације и информисања грађана од стране полиције већ увелико обавља и путем електронске поште која у великом броју свакодневно стиже на адресу [email protected]. Од почетка године стигло је више од 2.000 електронских писама, на која службеници запослени у полицији редовно одговарају. Како сазнајемо, грађане највише интересују процедуре за издавање докумената, али и саобраћајни прекршаји. Запослене у Бироу за односе са медијима, који су између осталог задужени и да на овакав начин комуницирају са грађанима, изненади и насмеје и понеко питање, попут: „Како да се забављам са девојком а да не начиним прекршај?” Не изостају ни писма захвалности грађана који су преко електронске поште решили неки свој проблем.

Да се ствари у односу полиције и медија мењају набоље говори и новина уведена на веб сајту www.mup.sr.gov.yu, Интернет презентацији МУП-а Србије. Наиме, уведена је рубрика „Из часа у час” преко које сви заинтересовани могу да се информишу о свим значајнијим догађајима из области безбедности, посебно о кривичним делима која је полиција забележила широм Србије.

Данијела Вукосављевић

Tagovi

Povezani tekstovi