VLASTI NE POŠTUJU TRANZICIONE ZAKONE

Vlasti u Srbiji ne poštuju tranzicione zakone koje su same donele i koji bi trebalo da doprinesu uspostavljanju vladavine prava, rezultat je istraživanja koji je danas predstavila Inicijativa mladih. Ta nevladina organizacija nadgledala je primenu pet tranzicionih zakona koji su važni za uspostavljanje demokratskog društvenog poretka. Istraživanje je sprovedeno od marta do juna 2005. u saradnji sa švedskim Helsinškim odborom za ljudska prava. „Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom krše institucije koje su zadužene za njegovo sprovođenje – Vlada Srbije i Ministarstvo unutrašnjih poslova. Ministri pregovaraju sa optuženima za ratne zločine o njihovoj dobrovoljnoj predaji i proglašavaju ih časnim patriotama i herojima”, navodi se u izveštaju.

Dodaje se da vlada otvoreno saopštava da neće hapsiti optužene za ratne zločine i tako neće postupiti po Zakonu o saradnji sa Haškim tribunalom, a da policija ne izvršava naloge sudova za hapšenje optuženih.

Odredbe Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina krše i republičke i lokalne vlasti, navodi se u izveštaju. Pripadnicima nacionalnih manjina uskraćuje se pravo na obrazovanje i informisanje na jezicima nacionalnih manjina i pravo na učešće u lokalnoj vlasti. U izveštaju Inicijative mladih navodi se da na republičkom nivou ne postoji nijedna institucija koja bi bila odgovorna za kontakt sa savetima nacionalnih manjina.

Zakon o lustraciji je donet u maju 2003. godine i, prema oceni Inicijative mladih, uopšte se ne primenjuje, a za to su odgovorne Vlada Srbije i republička skupština koja nije obezbedila uslove za rad Komisije za lustraciju.

Lustracija nije sprovedena ni u jednom slučaju, iako za veliki broj ljudi postoji osnovana sumnja da su u prošlosti kršili ljudska prava, zaključeno je tokom istraživanja.

Odredbe Zakona o javnom informisanju takođe se krše, a kao primer navodi se da oni koji šire govor mržnje ne snose zakonske posledice. Dodaje se da Skupština Srbije nije omogućila rad subjektima za regulisanje medijskog prostora, kao što su Agencija za telekomunikacije i radiodifuzna agencija.

Zakon o prenosu nadležnosti vojnih sudova na civilne organe donet je sa velikom zakašnjenjem čime je prekršena Ustavna povelja državne zajednice Srbija i Crna Gora, a vojna odeljenja okružnih sudova počeće suđenja tek u junu, iako su formirana u martu i aprilu 2004. godine.

Istraživači Inicijative mladih su od decembra 2004. do aprila 2005. godine analizirali primenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. U tom periodu poslati su zahtevi Vladi Srbije, republičkoj skupštini, javnim preduzećima, institucijama državne zajednice, organima javne uprave, pravosuđa i lokalnim institucijama. Od 530 podnetih zahteva, Inicijativa je dobila odgovor na 259, što je oko 49 odsto. Na osnovu rezultata istraživanja, zaključeno je da oko 77 odsto testiranih državnih organa ne poštuje taj zakon.

Tagovi

Povezani tekstovi