Žeđ za vestima veća nego ikad

Ovakva mera u skladu je sa globalnom krizom izazvanom pandemijom virusa korone.

Za razliku od Koha Ditore, štampani dnevnici u Italiji, koja je trenutno žarište zaraze, neometano izlaze.

Kako pojašnjavaju, „žeđ za vestima“ sada je veća nego ikada. Mediji u Italiji, smatra se, igraju ključnu ulogu u pokrivanju krize izazvane virusom korona iako rade u vrlo neuobičajenim i rizičnim uslovima.

Kada je novinar dnevnika Stampa pokazao prve simptome bolesti rukovodstvo je zatvorilo redakciju u Torinu zbog, kako je navedeno, „dubinskog čišćenja i dezinfekcije“.

Stoga novinari po odluci rukovodstva već više od dve nedelje rade od kuće. Drugi veliki dnevnici – Korijere dela Sera i Republika, još ranije su počeli primenu ovakve politike rada.

Novinari koji rade za državnu televiziju Rai nastavljaju da izveštavaju iz severnih regiona koji je najviše pogođen zarazom. Jedan novinar Rai je oboleo početkom meseca kao i nekoliko kolega koji rade za Skaj TG24 i Mediaset.

„Nastavljamo da radimo iako uz izmenjene šeme i obrasce“, kaže Angelo Amelio, novinar Rai njuz 24.

„Novinari koji su bili u epicentrima zaraze su u samoizolaciji. U kancelarijama smo uveli znatno bitne promene – pridržavamo se mera predostrožnosti, nosimo maske i rukavice, držimo se na metar udaljenosti jedan od drugog – recimo imamo sobu za sastanke u kojoj inače staje najviše šest osoba, a sada unutra ulazi maksimum troje“, dodaje Amelio.

Pošto su početkom marta zabeleženi prvi slučajevi zaraze među zaposlenima u britanskom ogranku kompanije Konde Nast (američka medijska kuća, izdavač magazina Vog, Veniti fer, Njujorker i drugih), uredništvo je donelo odluku da zaposleni rade od kuće.

Kako se navodi u poruci generalnog direktora Alberta Rida – svi koji mogu, treba da rade od kuće.

I zaposleni u dablinskom Ajriš tajmsu rade od kuće pošto je njihov kolega bio pozitivan na testu za virus korona.

Tada su kancelarije ovog dnevnika bile zatvorene 48 sati radi dezinfekcije, a novinari su upućeni da rade od kuće.

Oni su se obavezali da će i štampano i digitalno izdanje izlaziti svakog dana, a kako je Mark Henesi, jedan od urednika u listu napisao na Tviteru: „Više nego ikad, istina je bitna. Svim zaposlenima iz sedišta u Dablinu rečeno je da rade od kuće te da iznose informacije koje neće podizati paniku među čitaocima kako u štampanom tako i digitalnom izdanju“.

Kako su naveli, za sada nema poteškoća u štampanju niti u distribuciji novina. Digitalni urednik Pedi Lodž tvitovao je da su ovo teška i nepredvidiva vremena ali da se „život nastavlja“.

Hearst UK – britanski izdavač magazina Ele, Kosmopoliten i Eskjur savetovali su svoje osoblje da rade od kuće do kraja marta.

Londonski štampani mediji praktikuju manje više istu praksu – novinari Fajnenšel tajmsa rade od kuće iako su uvedena dežurstva za urednike deska i timove iz proizvodnje koji se smenjuju u kancelarijama.

Kancelarije Dejli mejla, Metroa, Indipendenta i Ivning Standarda poslednjih nedelja su dezinfikovane, a novinari rade od kuće.

Sličan način rada omogućen je i novinarima britanskog Telegrafa, sa izuzetkom onih koji vode blogove uživo koji moraju da dolaze u redakciju.

Nasuprot tome, britanski Tajms primenjuje drugačije mere – iako je jedan od njihovih novinara oboleo od Kovid-19 rukovodstvo ovog dnevnika nije donelo odluku o radu od kuće, već su na snazi znatno oštrije sanitarne mere – liftovi, toaleti i kancelarije čiste se na svakih pola sata.

Urednik Tajmsa Džon Vitrou apeluje na zaposlene da se samoizoluju ukoliko osete simptome zaraze.

I nemački dnevnici omogućili su rad od kuće, dok se radnici i u drugim sektorima sve više ohrabruju da se drže podalje od kancelarije.

Nedavna anketa o strategiji za poslovno savetovanje u kojoj je učestvovalo više od 700 Nemaca pokazala je da 38 odsto ispitanika želi da radi kod kuće.

Trećina je rekla da će izbeći sastanke, sajmove i velike događaje u narednim nedeljama.

Tagovi

Povezani tekstovi