Više od četiri meseca prošlo je od kada Branko Žujović dao izjavu u somborskoj policiji povodom svojih istraživanja i saznanja o zloupotrebama novca za projektno sufinansiranje medija u Odžacima 2020. godine. Do danas nije dobio informaciju o tome šta se sa ovim slučajem desilo.
Kako kaže za UNS, posle razgovora u policiji, sredinom februara ove godine, niko od nadležnih nije ga obavestio dokle se stiglo sa ovim slučajem, kao ni da li je podneta krivična prijava zbog zloupotrebe budžetskog novca.
Pre toga nadležnima je trebalo godinu i po dana, od kada je Žujović objavio istraživanja, da ga pozovu na razgovor. Od spornog konkursa prošlo je četiri godine.
Ipak, kako Žujović kaže za UNS, od svih zlouptreba na konkursima za projektno sufinansiranje medija na koje je u svom istraživanju „Milioneri iz konkursnog blata“ ukazao, policija se interesovala samo za onu u opštini Odžaci.
Šta je preuzela nakon što je Žujović dao izjavu i dokle se stiglo sa ovim slučajem, policija u Somboru nije ni UNS-u želela da odgovori. Na poslata pitanja odgovor nije stigao.
Podsetimo, Žujović je sredinom 2022. godine na portalu Suboticke.rs objavio seriju tekstova, u okviru istraživanja „Milioneri iz konkursnog blata“ , u kojima je otkrio kako pojedini mediji „isisavaju“ novac iz budžeta opština i gradova za projektno sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja.
On je tada, između ostalog, pisao o tome da u Subotici godinama unazad najviše novca na gradskom konkursu za sufinansiranje medijskih projekata dobijaju mediji čiji je vlasnik Vladan Stefanović.
„Četiri medija u vlasništvu Vladana Stefanovića i članova njegove porodice (VTV, ’V Production’, Radio Subotica, Magazin ’Dani’) trenutno su drugi po prihodima na medijskim konkursima u Srbiji sa iznosima od više miliona dinara“, izjavio je 2022. godine Branko Žujović.
Jedan od tekstova koje je objavio, pokazao je da je iz opštinske kase Odžaka za 2020. godinu dato oko 900.000 dinara za izradu “scenografije” i “najam igrajućih i scenskih rekvizita” kojih u medijskim prilozima, kojima je projekat “Opština Odžaci – vaš dom” firme “Daisy Production” pravdan, uopšte nema.
Značajan deo pomenute sume naplatila je, otkrio je Žujović, firma Vladana Stefanovićeva i to, kako se pokazalo, za izradu skice i idejnog rešenja nepostojeće scenografije.
On je tada upitao tužilaštvo u Somboru „jesu li pročitali članke o medijskim konkursima koje su preneli i sajtovi svih reprezentativnih novinarskih i medijskih udruženja i, ukoliko jesu, šta nameravaju da učine tim povodom“.
Iz somborskog tužilaštva uputili su ga na nadležno Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, kojem je Žujović nakon toga poslao ista pitanja.
Godinu i po dana od ukazivanja na zloupotrebe do poziva da da izjavu
Žujović za UNS kaže da ga je Posebno odeljenje VJT u Novom Sadu obavestilo još u jesen 2022. godine da će ispitati sve navode iz njegovog novinarskog istraživanja „Milioneri iz konkursnog blata“.
„Krajem januara dao sam u Subotici izjavu, inače vrlo ljubaznoj inspektorki iz Policijske uprave u Somboru. Od nje sam doznao da će podrobno biti istražen samo slučaj nepostojeće scenografije, plaćene 900.000 dinara u okviru jednog medijskog projekta u Opštini Odžaci“, rekao je Žujović za UNS.
Kako podseća, da se scenografija na snimcima nigde ne može videti utvrdio je neposrednim uvidom u video materijal kojim je projekat pravdan.
„Samo ‘idejno rešenje’ te nepostojeće scenografije plaćeno je 230.000 dinara. Izrada navodne scenografije plaćena je 350.000 dinara, a u troškove izrade ušli su blokovi broj 5, vodene bojice, lenjiri, draperije, krovne letvice, valjci za krečenje i još koješta“, rekao je Žujović.
Policija: Vrednost novinarskih tekstova se ne može utvrditi
Kada je, kaže Žujović, inspektorku pitao šta će, na primer, biti sa projektom udruženja ‘Putevi prirode’ koje je u Opštini Mali Iđoš, svojevremeno, dobilo 600.000 dinara za četiri kratka teksta, obima jedne novinarske šlajfne, a koji su, pritom, doslovno prepisani (dva sa “Vikipedije”, a dva iz jednog stručnog istoriografskjog rada koji je pronašao i citirao), odgovorila mu je da je nemoguće utvrditi vrednost tih tekstova.
„Štaviše, i fotografije u tim objavama su preuzete iz publikacija, ali su naplaćene od Oštine Mali Iđoš. Tvrdnja da je nemoguće utvrditi vrednost očigledno plagiranih tekstova, sa aspekta policijske istrage možda jeste prihvatljiva, ali sa aspekta javnog interesa predstavlja besmislicu. Da li za plagirane tekstove bilo koja opština ili grad u Srbiji treba da plaća cenu od skoro 440 dinara po objavljenoj reči?“, pita Žujović.
Kako je ranije rekao za UNS, „ima utisak da istraga neće dubinski zalaziti u taj perpetuum mobile dosadašnje konkursne korupcije, u okviru kog su vlasnici medija, posredstvom vlastitih kvazimedijskih organizacija, delegirali članove medijskih komisija i međusobno dodeljivali ogromne sume novca“.
„Detaljan mehanizam tih zloupotreba opisao sam u svom istraživanju. Taj mehanizam obihvata tri nivoa: direktno učešće, podizvođače koji su uvek isti i uvek međusobno razmenjuju fakture za iste usluge i njihove bočne igrače kakvi su ‘Putevi prirode’ koje sam pomenuo, a koji dobijaju ogromna sredstva. Sama činjenica da UNS godinama već nema predstavnike u medijskim komisijama, sama za sebe dovoljno govori“, zaključio je on.
Izvor: UNS