Generalna skupština Evropske federacije novinara (EFJ), koja se održava u Ankari 18. i 19. juna 2026. godine, usvojila je danas hitnu rezoluciju o oduzimanju nagrade koju je međunarodna organizacija World Press Photo 1993. godine dodelila fotografu Bojanu Stojanoviću. Rezoluciju je podnelo Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
Rezolucija se odnosi na fotografiju koja prikazuje egzekuciju Huseina Krše, muslimanskog civila, tokom rata u Bosni. Originalni potpis fotografije lažno je predstavljao Huseina Kršu kao muslimanskog snajperistu koji je navodno pucao na srpsku izbegličku kolonu.
Organizacija World Press Photo naknadno je izmenila potpis nakon što su dokazi pokazali da je reč o civilu, ali nagrada nije oduzeta.
U obrazloženju rezolucije posebno je ukazano na istraživački tekst „Ubijanje za fotografiju“ novinarke Barbare Matejčić, koji iznosi verodostojne dokaze da fotografi nisu bili na licu mesta slučajno. Svedočenja pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, uključujući svedočenje Gorana Jelisića (bivši policajac osuđen za ratne zločine na 40 godina zatvora), ukazuju da su policijski službenici namerno organizovali prisustvo fotografa kako bi snimili ubijanje muslimanskih zatvorenika Huseina Krše i Hajrudina Muzurovića, u propagandne svrhe.
Kako je istaknuto tokom predstavljanja rezolucije, ovaj slučaj prevazilazi grešku u potpisu fotografije ili neizvesnost ratnih okolnosti. Reč je o mogućnosti da fotografija nastala kao deo propagandne operacije, koja je u datom momentu lažno prikazala identitet i dostojanstvo civilne žrtve ratnog zločina, i dalje nosi jednu od najprestižnijih nagrada u oblasti fotonovinarstva.
NUNS i Udruženje BH novinari formalno su 28. aprila 2026. zatražili od organizacije World Press Photo da oduzme nagradu. Organizacija je 3. juna 2026. odbila ovaj zahtev, navodeći da nakon pregleda dokumentacije i ponovnog razmatranja i provere arhivske građe koju oni poseduju, nisu izneti proverljivi dokazi koji bi opravdali oduzimanje. Svedočanstva pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju postoje. Ozbiljan istraživački tekst postoji. Dve novinarske asocijacije pokrenule su formalne prigovore. Porodica Huseina Krše i dalje čeka zvanično priznanje.
Usvojenom rezolucijom EFJ poziva organizaciju World Press Photo da oduzme nagradu iz 1993. godine, da porodici Huseina Krše uputi formalno priznanje u vezi sa lažnim prikazivanjem žrtve i štetom koju je nanelo dalje čuvanje nagrade, te da u arhivama i budućim komunikacijama uz fotografiju objavi odgovarajući kontekst. EFJ takođe izražava punu podršku javnoj peticiji koju će novinarske organizacije iz regiona članice SafeJournalists mreže , pokrenuti i poziva međunarodnu novinarsku zajednicu da se pridruži ovom zahtevu.
NUNS ocenjuje da ovaj slučaj postavlja suštinska pitanja o etičkoj odgovornosti u fotonovinarstvu, dostojanstvu žrtava ratnih zločina i obavezi vodećih međunarodnih institucija i organizacija da reaguju kada ozbiljni dokazi dovode u pitanje ranije nagrađene radove. Etički standardi novinarske profesije zahtevaju jasnu granicu između dokumentovanja ratnih zločina i učestvovanja u propagandi koja ih okružuje. Porodica Huseina Krše čeka više od trideset godina. Usvajanjem ove rezolucije EFJ šalje jasnu poruku: novinarska profesija ne sme ćutati kada su istina, odgovornost i dostojanstvo žrtava istovremeno dovedeni u pitanje.
Ceo tekst rezolucije možete preuzeti ovde.







