Skrozza: Upliv biznisa i politike u medije je jak, mora da se čita „između redova“

Tamara Skrozza, Foto: Medija centar
Tamara Skrozza, Foto: Medija centar

Medijska pismenost u Srbiji je na izrazito niskom nivou jer je i funkcionalna pismenost na niskom nivou, rekla je u emisiji Pola sata Demostata novinarka Tamara Skrozza. Ona navodi da mediji rade u neprijateljskom okruženju, da je upliv biznisa i politike u medije užasno jak i da formira medijski sadržaj.

 

“Ne samo da mora da se čita između redova, već, da bi čovek bio informisan, mora da konsultuje više nezavisnih izvora, medije sa jedne i druge strane medijskog spektra, portale, televizije, novine, a to zahteva puno radno vreme. Nisam sigurna da ljudi imaju vremena, živaca i snage da se tako bave informacijama i da dolaze do istine”, rekla je Skrozza za Demostat.

 

Ona navodi da građani biraju da se informišu iz medija koje percipiraju kao sebi bliske i da tako žive u jednom balonu, bablu, a da zapravo nijedan od tih balona nije u potpunosti informisan, jer svaki funckioniše sam za sebe.

 

Skrozza ocenjuje da je prosečan građanin, koji se ne bavi profesionalno medijima, jako loše informisan, da je medijska pismenost na niskom nivou, ali da je pre svega problem u funkcionalnoj nepismenosti, koja je vidljiva i kod dece i mladih.

 

“Moramo istovremeno da opismenjujemo ljude i da ih medijski opismenjujemo, jer je bez toga uzaludan posao baviti se medijskom pismenošću, kao što se medijska zajednica bavila kroz projekte”, kaže Skrozza i dodaje da smo, da dok medijska pismenost i pismenost uopšte ne uđu u školske kurikulume – “džabe krečili”, jer se kuća ne može praviti od krova.

 

Prema njenim rečima, država je ta koja bi trebalo da vodi računa o pismenosti, ali da, umesto toga, država oličena u jednoj instituciji uređuje medije.

 

Polarizacija društva je najveći problem u ovom trenutku

 

Skrozza ističe da su svi problemi srpskog društva bazirani na polarizaciji, ne samo kad je reč o medijima, već i drugim pitanjima.

 

Kao rezultat ili uzrok polarizovanog društva dolaze i polarizovani mediji, koji nisu podeljeni samo po pitanju medijskog sadržaja, već i kad je reč o gostovanjima.

 

Skrozza kaže da je nedolazak sagovornika iz vlasti na gostovanja u određene medije diskriminacija, koja predstavlja kršenje Ustava.

 

To što opozicija ne gostuje u određenim prorežimskim medijima je takođe diskriminacija, koja se ne može abolirati, ali se donekle može opravdati ponašanjem državnih medija prema njima.

 

Upitana da li bi mogla da uporedi medijsku situaciju u Srbiji i u drugim demokratijama, ona ocenjuje da u drugim zemljama ne postoji oštra polarizacija, novinari sebi ne dozvoljavaju “taj nivo prodaje i beščašća”, imaju veću snagu u društvu i efektniji su u nastupu.

 

“Kod nas su novinari pristali na stvari na koje se ne pristaje u normalnom svetu… Za napade na novinare nije nikoga briga osim same novinare i to postoji kao tema samo unutar medijske zajednice. Nikog nije briga kad najviši državni funkcioneri napadaju novinare i to je povratna informacija koju dobijemo kad se sretnemo sa kolegama sa raznih strana sveta”, kaže Skrozza.

 

Ona navodi da se tenzija i polarizacija prenose u sve pore društva, pa i u redakcije.

 

Kaže da pre 25 godina, kada je ona počinjala karijeru, nije bilo elementarnih sloboda, ali se “znalo gde je crno, a gde belo”, dok je danas sve izmešano.

 

“Ne može se reći da je bilo bolje, ali je bilo jasnije ko je na kojoj strani i zašto. Sada imate čitav niz novinara koji su ni tamo ni ovamo, zapravo su uposlenici režima, ali se pretvaraju, a imate novinare koji su uveliko prevazišli novinare RTS iz devedesetih po udvorištu i beščašću”, navela je Skrozza.

 

Upitana kako da se mladi snađu u nizu dezinformacija, lažnih vesti i spinova, Skrozza je odgovorila: “Morate da sumnjate u sve i da svaku stvar koju pročitate stavite pod lupu i sagledate sa svih strana.”

 

Šta je vest  – da Vučić peče čvarke ili da se vlast ujedinjuje

 

Skrozza je članica Komisije za žalbe Saveta za štampu, koji se bavi i monitoringom dnevne štampe.

 

Kaže da su se do ove godine najviše kršile tačke Kodeksa novinara koje se tiču pravila pretpostavke nevinosti, ali procenjuje da će ove godine na tom mestu biti otvoreno političko svrstavanje medija.

 

“Mi smo imali predizbornu kampanju, to je bio armagedon profesionalnih standarda. To je gore iz godine u godinu. Mi smo bili šokirani 2016, kada je bila ubijena Jelena Marjanović, onda je Vučić pred predizbornu tišinu izašao sa rečenicom da će u ponedeljak posle izbora biti objavljeno ime ubice, do dana današnjeg ne znamo ime ubice, nemamo osuđenog ubicu, mi smo to tada sagledavali kao ogromno kršenje standarda, ali to je kao čaj od nane naspram onoga što se radi u predizbornoj kampanji“, ocenjuje Skrozza.

 

Tokom prethodne kampanje, Skrozza navodi primer da je u jednom uglednom listu isti, možda i veći prostor, zauzela vest o tome da Aleksandar Vučić peče čvarke u odnosu na vest o ujedinjavanju opozicije.

 

Na pitanje šta možemo da očekujemo u budućnosti, Skrozza kaže da budućnost deluje vrlo sivkasta, ako ne i crnomanjasta.

 

“Verujem u mlade snage, u mlade novinare koji nisu ostrašćeni kao moja generacija, nego poslu prilaze hladnije glave, sa manje novinarske strasti, što mi smeta, ali za novinarstvo može da bude plodonosno. Ako sve bude kako bi trebalo, mogli bismo da imamo smenu generacija gde će ostrašćene, istrošene, bolesne ljude iz moje generacije zameniti hladnokrvniji, mlađi i energičniji ljudi”, rekla je ona.

 

Mladi, čini se, nemaju strast i manje su zagriženi za profesiju, ali to nije nužno loše, kaže Skrozza.

 

“Mi smo za to ginuli, bila sam spremna da dam život, mladi novinari nisu spremni da ginu, njima je to samo posao i to je jako dobro za profesiju, to može da izleči profesiju, pa kad izlečimo profesiju, lako ćemo za strast, naći će se i strastvenih novinara, ali da ne bude polarizovana scena, to je idealan scenario”.

 

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi