Sinoć je u EU info centru u Beogradu povodom obeležavanja godišnjice početka ruske agresije na Ukrajinu održana projekcija filma “Ukradena deca Ukrajine”. Novinarke Manon Bašelo i Polin Čubar, sprovele su temeljnu istragu o sudbini ukrajinske dece koja sada žive u raznim gradovima Rusije.
Nakon projekcije, autorke filma, Manon Bašelo i Polin Čubar rekle su da su četiri meseca radile na istraživanju. Naglasile su da je bitno nastaviti istraživanja na ovu temu jer su mnoga ukrajinska deca i danas u Rusiji, ali i da bi se rasvetlio sistem i metode koje su Rusi koristili u deportaciji ukrajinske dece.
Manon Bašelo je rekla da je bilo teško istražiti dešavanja u Rusiji, i da su čitavo istraživanje uradile digitalnim putem bez odlaska u Ukrajinu ili Rusiju.
“Analizirale smo posebno rusku propagandu u štampi i na društvenim mrežama. Koristili smo i programe za prepoznavanje lica. Takođe smo koristile zvanične podatke iz Ukrajine”, navela je Bašelo.
Polin Čubar je dodala da je bitno rasvetiliti kako su ova dešavanja planirana na višem nivou u Rusiji.
Obeležavanju godišnjice ruske agresije na Ukrajinu prisustvovali su ambasador delegacije EU u Srbiji Emanule Žiofre i ambasador Ukrajine Volodimir Tolkač.
Ambasador Žiofre je rekao da nezakonita deportacija dece iz Ukrajine koju je izvršila Rusija predstavlja zločin.
“Ruski predsednik Vladimir Putin je više puta tvrdio da Ukrajina ne postoji kao nacija i da je ukrajinski identitet veštački. Čini se da su masovne otmice ukrajinske dece o kojima slušamo deo strukturirane politike. Rat i ove deportacije se odnose isključivo na uništavanje nezavisne zemlje, osvajanje zemlje i ponovno uspostavljanje dominacije nad narodom koji je odlučio da bude gospodar svoje sudbine. Istinske evropske sudbine imajući u vidu da Ukrajina želi da postane članica EU”, izjavio je Žiofre.
Ambasador Tolkač je izjavio da dokumentarni film „Ukradena deca Ukrajine“ pokreće veoma važno i osetljivo pitanje koje je rezultat ruske agresije na Ukrajinu.
“To je pitanje o sudbini najnezaštićenijih, pa je stoga najbolnije za sve građane Ukrajine – ukrajinskoj deci pogođenoj ratom. Film pruža informacije o deci koja su ukradena u Ukrajini i odvedena u Rusiju i okupirane ukrajinske teritorije, kao i o metodama koje Ruska Federacija koristi da ih otme. Ruska okupaciona administracija posebno vodi decu u Rusku Federaciju kako bi uništila budućnost Ukrajine. Ukrajina zahteva njihov povratak. Spisak sa imenima naše dece predali smo Moskvi”, rekao je Tolkač.
Film “Ukradena deca Ukrajine” prikazuje sudbinu ukrajinske dece koja su nasilno odvedena u Rusiju nakon agresije. Slučaj otete dece iz Ukrajine jedna je od tema pokrenutih pred Međunarodnim krivičnim sudom koji je izdao nalog za hapšenje Marije Aleksejevne Ljvove-Belove, komesara za prava deteta u Kabinetu predsednika Ruske Federacije.