Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova eksplicitno je spomenula ime italijanskog novinara Davida Marie De Luke na svom Telegram kanalu navodeći da je ilegalno prešao rusko-ukrajinsku granicu u Sudži, u Kurskoj oblasti na zapadu Rusije. De Luka je najnoviji medijski profesionalac koji je dodat na rusku listu traženih novinara nakon njegovog izveštavanja u regionu Kursk.
Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ-EFJ) pridružuju se svom italijanskom ogranku, Federazione Nazionale Stampa Italiana (FNSI) u osudi pretnji koje je portparolka Zaharova uputila De Luki – što je posebno uznemirujući slučaj jer zastrašivanje dolazi od službenice vlade. Ruska taktika da cenzuriše rad međunarodnih novinara koji izveštavaju o ratu, uključujući pravno gonjenje, postala je opasan presedan koji podriva slobodu medija i pravo javnosti da zna.
Dana 26. septembra, De Luka je za italijanski list Domani objavio članak o prekograničnoj ukrajinskoj ofanzivi na rusku teritoriju, nakon što je ušao u region pod ukrajinskom vojnom pratnjom.
Kako je reporter rekao na X-u, De Luka je ušao u oblast Kursk ujutro 25. septembra sa drugim novinarima i vratio se u Sumi, na severoistoku Ukrajine, tog dana oko 15 časova. Objavljivanje snimka u oklopnom vozilu kijevske vojske izazvalo je neprijateljsku reakciju portparolke Zaharove. Na svom Telegram kanalu, Zaharova je upozorila da će novinar završiti na vladinoj listi traženih novinara zbog ilegalnog prelaska rusko-ukrajinske granice u Sudži.
Vladin zvaničnik se osvrnuo i na italijansku novinarku Stefaniju Batistini, koja je nedavno dodata na rusku listu traženih novinara, dodajući da je „novinar italijanske publikacije Domani Davide Maria De Luca slabo proučio zakone Ruske Federacije (…) i očigledno je odlučio da testira njegovu sudbinu.“
Izjava Zaharove, praćena montažom snimka ekrana Domanijeve publikacije i De Lukinog videa na X-u, dovela je novinara u opasnost. Gledalo je preko devet hiljada ljudi i široko je komentarisano. De Luka je od tada bio meta desetina pretećih postova na X-u i poruka na Instagramu, uglavnom sa ruskih i italijanskih naloga, pozivajući na njegovo hapšenje, kao i pretnje smrću.
„Znao sam da postoji mogućnost da budem deo ruske poternice, ali nisam očekivao da ću biti prozvan na Telegram kanalu portparola Ministarstva spoljnih poslova. Pored moje bezbednosti i ozbiljnih ograničenja mog rada, ovakvi postupci imaju ozbiljne posledice po slobodu štampe i pristup informacijama. Pre svega, redakcije se plaše da šalju novinare u okupiranu zonu i često ne dozvoljavaju novinarima sa spiska da nastave da izveštavaju u Ukrajini. Civili u regionu su prvi na udaru ove situacije. Ako novinari nisu na terenu i izvještavanje se ućutka, ne možemo svjedočiti i izvještavati o njihovoj situaciji“, rekao je De Luka.
De Luka je najnoviji medijski profesionalac koji je dodat na listu. Krajem avgusta, ruska Federalna služba bezbednosti otvorila je krivične postupke protiv pet stranih novinara – britanskog reportera Nika Patona Volša; ukrajinske dopisnice Olesia Nikolaevna Borovik i Diane Vladimirovna Butsko; i italijanske novinarke Stefanie Batistini i kamermana Simonea Trainija – iz istog razloga.
Za sada, De Luka nije upoznat sa bilo kakvim zvaničnim optužbama protiv njega. Ministarstvo spoljnih poslova Italije mu je reklo da nema sumnje da je on na listi.
Generalna sekretarka FNSI Alesandra Kostante izjavila je: „FNSI stoji pored našeg kolege De Luke. Iznenađujuća je tvrdoglavost Rusije u želji da istražuje i spreči pravo na slobodu štampe. Želeli bismo odlučnu akciju italijanske države da sprečimo da aktivnosti italijanskih novinara, De Luke i drugih, budu zahlađene sudskim istragama koje su jasno osmišljene kao odmazda za političku poziciju Italije u sukobu koji je usledio nakon invazije na Ukrajinu.
„Ruska taktika da cenzuriše rad međunarodnih novinara koji izveštavaju o ratu, uključujući pravno gonjenje, postavila je opasan presedan koji podriva slobodu medija i pravo javnosti da zna. Potpuno smo solidarni sa De Lukom i svim novinarima koji su nepravedno stavljeni na rusku poternicu jer jednostavno rade svoj posao. Snažno osuđujemo pretnje De Luki, što je slučaj koji je posebno uznemirujući s obzirom da zastrašivanje dolazi od vladinog zvaničnika. Ruska vlada mora prestati da dovodi novinare u opasnost“, saopštili su IFJ i EFJ.
Izvor: EFJ