Zvaničnici su rekli da je pokrenut krivični postupak zbog „utaje poreza velikih razmera“. Poslednjih nedelja su sve češće racije i pritisci na sve protivnike režima predsednika Aleksandra Lukašenka.
Mesecima pošto je Lukašenko tvrdio da je pobedio na predsedničkim izborima, a Zapad ocenio da su bili namešteni, glavni opozicioni političari su ili pobegli iz zemlje ili su uhapšeni. Lukašenko, koji ima 66 godina, vlada Belorusijom od 1994. i ovo mu je šesti mandat.
Zapadni lideri podržali su glavnu opozicionarku Svetlanu Tihanovskaju, koja je tvrdila da je pobedila na predsedničkim izborima u avgustu 2020, pre nego što je bila primorana da napusti Belorusiju i potraži utočište u susednoj Litvaniji.
Ona je postala kandidatkinja opozicije pošto je njen muž uhapšen i zabranjeno mu je da učestvuje na izborima.
Talas protesta pristalica opozicije uglavnom je zaustavljen masovnim hapšenjima i zatvorskim kaznama za učesnike.
„Suosnivač Tut.bu Kiril Volosin izveštava da je domen veb stranice blokiran“, objavljeno je na društvenoj mreži Telegram.
Na mreži su postavljeni snimci na kojima se vide slomljene brave na vratima u zgradi urednika i staklena vrata kancelarije prekrivena crnom plastičnom folijom.
I call on the international community to immediately react to the regime's crackdown against independent media in Belarus. This is a planned attack on our journalists & media, and they need legal protection & emergency relocation. It is crucial to help media continue their work. pic.twitter.com/9jZTjdvmi0
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) May 18, 2021
Tihanovskaja je optužila beloruske vlasti da teže „gušenju medija, ubijanju političkih partija i građanskih organizacije. Zvaničnici moćnog beloruskog odeljenja za finansijske istrage takođe su pretresali domove novinara koji rade za portal Tut.bu. Telefoni nekih novinara koji su radili u redakciji portala nisu bili dostupni, navodi se u izveštajima medija.
Tokom prošle nedelje, nekoliko novinara i javnih ličnosti je pritvoreno:
- U ponedeljak je novinarka Tut.bu-a Ljubov Kasperovič osuđena na 15 dana policijskog pritvora zbog prisustva na neovlašćenom masovnom događaju
- Reporteri Aleksandar Burakov i Vladimir Lapčevič najpre su pritvoreni ispred suda u istočnom gradu Mogiljev, a od subote su u zatvoru. Pratili su suđenje pritvorenom opozicionom političaru Pavelu Severinecu, uhapšenom prošlog juna
- Novinarka Tatjana Kapitonova optužena je za učešće u nedozvoljenom skupu i zatvorena je na 10 dana
- Bubnjar Aleksej Sančuk, čiji je bend svirao na prošlogodišnjim demonstracijama, osuđen je na šest godina zatvora zbog organizovanja protesta
- Vojni oficir, kapetan Džanis Urad, osuđen je prošle nedelje na 18 godina zatvora zbog odbijanja naređenja da vojska učestvuje u suzbijanju protesta
Tut.bu teško da bi se mogao opisati kao anti-vladina ili opoziciona platforma za vesti. Izveštavanje o političkim događajima je uravnoteženo, a objavljuju se i prilozi iz sveta zabave i mali oglasi. Ali kada su izbili protesti zbog rezultata predsedničkih izbora u avgustu, počeli su i problemi sajta Tut.bu sa vlastima.
Brojni novinari su privedeni, među kojima i Katerina Boriševič. Osuđena je na šestomesečnu zatvorsku kaznu posle izveštavanja o smrti demonstranta Romana Bondarenka. Vlasti su ranije već upozoravale uredništvo sajta Tut.bu zbog objavljivanja ovakvih priloga.
Racija u utorak mogla bi da zaključa kapije velikog beloruskog medija, aktivnog od 2000. godine. Desetine hiljada ljudi je izlazilo na ulice prošle godine u Minsku i još nekim gradovima, protestujući protiv Lukašenkovog proglasa pobede na izborima.
Od početka ove godine, zabeleženi su brojni slučajevi policijske upotrebe sile i oko 2.700 krivičnih gonjenja. Četiri nemačka advokata podnela su ovog meseca žalbu nemačkom saveznom tužiocu u ime 10 Belorusa koji tvrde da su bili podvrgnuti mučenju.