Evropski sud za ljudska prava osudio Rusiju zbog pretnje nezavisnim novinarima

evropski sud za ljudska prava

Evropski sud za ljudska prava osudio je danas Rusiju na novčane kazne zbog kršenja slobode izražavanja i privatnosti pretnjama novinarima nezavisnog medija Novaja gazeta.

 

Među podnosiocima tužbe su jedan od osnivača Novaja gazete Sergej Kožeurov i novinari Elena Milašina i Dmitrij Muratov, dobitnici Nobelove nagrade za mir 2021. sa filipinskom novinarkom Marijom Resom za borbu za slobodu izražavanja.

 

Objašnjavajući da su dobili verbalne pretnje posle objavljivanja članaka 2017. o kampanji čečenskih vlasti nad homoseksualcima, novinari su zamerili ruskim vlastima što ih nisu zaštitile.

 

Novaja Gazeta jedan od retkih slobodnih medija u Rusiji, a zabranjena je 2022. posle početka ruske invazije na Ukrajinu.

 

Posvećenost tog lista, posebno u izveštavanju o kršenju ljudskih prava u Čečeniji, koštala je života nekoliko njegovih zaposlenih, a najpoznatija ubijena je bila Ana Politkovska.

 

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu koji nadzire poštovanje Evropske konvencije o ljudskim pravima u 46 država-potpisnica, utvrdio je 4. marta u presudi da je došlo do povrede Člana 10 (sloboda izražavanja) te konvencije, prenosi AFP.

 

Sud je dodao da je došlo i do povrede Člana 8 (pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života) u odnosu na pojedinačne podnosioce tužbe, utvrdivši da su vlasti u Rusiji „tolerisale“ ponovljene izjave čečenskih zvaničnika kojima su podnosioci tužbe bili izloženi potencijalno ozbiljnim aktima nasilja ili zastrašivanja.

 

Rusija treba da plati 7.500 evra glavnom podnosiocu tužbe i 9.800 evra pojedinačnim podnosiocima na ime nematerijalne štete i 5.585 evra na ime sudskih troškova.

 

Rusija je izbačena iz Saveta Evrope u martu 2022. godine zbog svoje invazije na Ukrajinu, i nije članica Konvencije od septembra 2022, ali ostaje odgovorna za kršenja počinjena do tog datuma.

 

Izvor: Radio slobodna Evropa 

Tagovi

Povezani tekstovi