Jovanović navodi da aktuelna vlast, setom medijskih zakona želi da “opravda” Telekomove kanale i da dobije “pozitivne ocene” iz Evrope.
„Jedini načn da Vlada Sbije dobije nešto pozitivo u izveštaju Evropske komisije je, da i sa ovolikim zakašnjenjem, ipak usvoji medijske zakone. To je jedan razlog. Možda izgleda da je ovo nevažno, ali je važno ako se setimo, da je u medijskoj oblasti u Srbiji, do sada jedino pozitivno u Izveštaju bilo, kada je usvojena Medijska strategija. S druge strane, očigledno je da vlast pravi okvir, da i pre izbora zaokruži dosadašnje nelegitimno stanje sa Telekomom i njegovim osnivanjem medija. I treće, mnogo će se odužiti ako se čeka sastav nove valde. Ovaj treći razlog je takođe u vezi i sa prvim”, istakla je Jovanović.
Uz sve ove razloge koje je navela, ona dodaje i da vlada u svakom slučaju želi “potpunu kontrolu nad medijima”, te da ovim zakonima “polako raščišćava prostor”.
“Vlast hoće to da zacementira, da se praktično preko paragrafa obračuna sa ono malo slobodnih medija što je preostalo na tržištu. Očigledno je, da je nekadašnji ministar za informacije duboko upleten u sve ovo, mislim naravno na sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića”, rekla je Jelka Jovanović.
Stanje u medijima je – nikad gore
Jovanović ističe i da je danas priroda medija takva, da je, kako kaže, mnogo lakše manipulisati javnim mnjenjem, što “vlast maestralno koristi”.
“Kad kažem ‘priroda medija’ mislim na internet portale i društvene mreže, na kojima je mnogo lakše nametati vesti nego nekada. Javnim mnjenjem se manipuliše kroz poluistine, koje su često mnogo gore od direktnih laži. Vlast pod potpunom kontrolom ima televizije sa nacionalnim frekvencijama, a pogoduje im i usitnjena i rascepkana medijska scena, na kojoj dominira nekoliko igrača. Kada je u pitanju kvalitet medija, više nije vest ‘šta se dogodilo’, nego, da je ‘neko rekao’. Tako da, kad se sve sabere, imamo nikad goru medijsku scenu u smislu profesonalnosti i u smislu kontrole”, zaključila je Jelka Jovanović.