Održana Move.Link.Engage. konferencija: „Da li hvatamo isti voz?“

Foto: Beogradska otvorena škola/Natalija Erdeljanović
Foto: Beogradska otvorena škola/Natalija Erdeljanović

Beogradska otvorena škola organizovala je jedanaestu Move.Link.Engage. konferenciju, pod nazivom: „Da li hvatamo isti voz?“. Događaj je održan 24. i 25. oktobra, a okupio je preko 200 učesnika i ugostio 15 panelista. Organizovan je uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, Ambasade Kraljevine Švedske u Beogradu i Fondacije Fridrih Ebert, a u okviru projekata: „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ i „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP“.

 

Na uvodnom obraćanju konferencije koja godinama unazad okuplja stručnjake iz civilnog, javnog i poslovnog sektora, predstavnike nacionalnih, regionalnih i EU institucija, govorili su Miroslav Gačević, v.d. pomoćnika ministarke za evropske integracije Republike Srbije, Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i An-Šarlot Malm, šefica grupe za razvojnu saradnju Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju.

 

„Prema našim istraživanjima, preko 60 odsto građana Srbije smatra da je reformski proces od izuzetne važnosti za nas kao društvo“, rekao je Miroslav Gačević. Dodao da je građanima važna Evropska unija kao krajnje  odredište, ali i sam put, kroz koji se kao društvo transformišemo.

 

Plamena Halačeva izjavila je da Evropska unija snažno veruje da bez osnaženog građanskog društva i medija nije moguće imati zdravu demokratiju i čuti glas građana. Ona je naglasila da je od presudnog značaja da građani znaju da mogu da utiču na odluke o javnim politikama koje uređuju njihov život, kao i da ne postoji uspešna reforma i poštovanje evropskih standarda bez participacije i inkluzivnog načina saradnje svih aktera.

 

Na konferenciji je bilo reči i o efektivnom uključivanju građana, organizacija civilnog društva i drugih zainteresovanih strana u procese donošenja odluka, kao i o slobodi medija.

 

„Mediji su jak i važan most između građana i političara i moraju da dodatno pojačaju taj dijalog. Kada građani, mediji, političari i civilno društvo sarađuju, demokratije cvetaju“, istakla je An-Šarlot Malm.

 

Milorad Bjeletić, izvršni direktor Beogradske otvorene škole naglasio je da konferencija godinama unazad predstavlja otvoreni forum i pokreće diskusiju o tome šta proces EU integracije menja i popravlja u našem društvu.

 

Nakon uvodnih obraćanja, usledila je dodela godišnjih nagrada „Pokretači promena“, a potom i dodela diploma 31. generaciji studenata Studija budućnosti Beoradske otvorene škole.

 

Drugi dan konferencije obuhvatio je tri panela. Panel pod nazivom „Simbioza medija i civilnog društva“, bavio se temom kako interakcija ove dve grupe aktera utiče na javno mnjenje i na procese donošenja odluka i ugostio je Jelenu Vasić, menadžerku projekata u KRIK-u, Milicu Šarić, direktorku CINS-a i Tamaru Filipović Stevanović, generalnu sekretarku NUNS-a.

 

U okviru panela „Kako do delotvornijeg učešća javnosti u procesima donošenja odluka“, bilo je reči o važnosti efektivnog uključivanja građana, organizacija i drugih zainteresovanih strana u procese donošenja odluka.  Na panelu su govorili: Mirjana Jovanović, programska menadžerka u Beogradskoj otvorenoj školi, Tanja Petrović, izvršna direktorka, Mladi istraživači Srbije, Marija Simić Savić, programska direktorka u Udruženju za promociju i ekološki marketing prirodnih vrednosti Ekomar i mr Sabina Ivanović,  šefica Odseka za strateško planiranje u oblasti zaštite životne sredine, Ministarstvo za zaštitu životne sredine.

 

Konferencija je zatvorena panelom: „Druga strana aktivističke medalje: Da li su pobednici uvek sami?“. Panel je pružio prostor za razmenu iskustava i različitih perspektiva, prikazujući kako uspešne projekte, tako i izazove u okviru EU Resurs centra za civilno društvo u Srbiji. Govornici su bili: Maja Popović, koordinatorka za rad sa zajednicom, EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji, BOŠ, Mitar Nikolić,  Inicijativa Braničevo, Nebojša Miljanović, Neformalna grupa Blok 19a, Dragana Maricki Milinković, Neformalna grupa Zelena Mitrovica  i Jelena Pajović van Rejnen – EU TACSO 3.

 

Izvor: BOŠ

Tagovi

Povezani tekstovi