Ona je povodom Svetskog dana slobode medija istakla da je poslednjih godina zabeležen zabrinjavajući broj slučajeva u kojima su strani mediji u pojedinim državama ometani u obavljanju svog posla.
Ova opstruktivna vladina praksa varira od postavljanja dodatnih administrativnih zahteva novinarima koji rade za strane redakcije i stvaranja nepovoljnog, ponekad čak i neprijateljskog, okruženja prema tim medijima, do izricanja ekonomskih sankcija ili čak potpunog blokiranja ili zabrane rada takvim medijskim kućama.
Takve restriktivne mere imaju isti štetan efekat: smanjenje medijskog pluralizma i bezbednosti u regionu OEBS-a i narušavanje saradnje i prijateljskih odnosa medju državama.
Sloboda medija zavisi od medijskog pluralizma, sa različitim stavovima, što uključuje slobodu obavljanja novinarskog posla u inostrantsvu „što se takodje smatra presudnim za jačanje poverenja i saradnje u regionu OEBS-a“, navela je Ribeiro.
„Budući da novinari i mediji igraju ključnu ulogu u pružanju informacija od kojih svi zavisimo u našim demokratskim društvima, najvažnije je da oni imaju mogućnost da izveštavaju, prikupljaju i prenose informacije bez obzira na granice“, zaključila je predstavnica OEBS za slobodu medija.