Glavni cilj Konkursa je da se uveća baza znanja u oblasti medijske pismenosti, kao i da se ovakvi radovi učine dostupnim javnosti. Na ovaj način bi se podržali svi koji promišljaju o medijskoj pismenosti i njenim različitim dimenzijama i aspektima.
Radovi mogu obuhvatiti kritička sagledavanja na temu medijske pismenosti, poput predloženih:
– Značaj medijske pismenosti
– Istorijski i konceptualni razvoj medijske pismenosti
– Ključne ideje, teorije i principi medijske pismenosti
– Medijska pismenost i drugi koncepti
– Ključni društveni akteri u razvijanju medijske pismenosti (u svetu, Evropi, regionu, Srbiji)
– Uloga političke kulture, društvenog konteksta
– Uloga medijskih politika i medijskog sistema u razvoju medijske pismenosti
– Uloga obrazovnih politika i obrazovnog sistema u razvijanju medijske pismenosti
– Sistemski problemi i moguća rešenja u razvijanju medijske pismenosti u Srbiji
– Indikatori medijske pismenosti
– Informativni mediji i medijska pismenost
– Popularni medijski sadržaji i medijska pismenost
– Tradicionalni mediji (štampa, radio, TV) i medijska pismenost
– Digitalni mediji i medijska pismenost
– Medijska pismenost u praksi – Dobre prakse u oblasti medijske pismenosti
– Medijska pismenost i ljudska prava
Ovo je prva nagrada „Dragan Janjić” koja se dodeljuje u čast nedavno preminulog novinara, osnivača Bete i NUNS-a. Dodeliće se dve nagrade – za štampani ili multimedjialni rad na osnovu pisanog predloška. Obe nagrade će iznositi po 160 000 dinara bruto.
Svrha novčane nagrade je da se podržani radovi objave i promovišu, obezbeđujući dalju popularizaciju rada u oblasti unapređenja medijske pismenosti i nagrađenih autora i autorki. Cilj je da se pospeše istraživačke prakse, multimedijalni pristup temi medijske pismenosti širenje fonda znanja i kreativnog pristupa u oblasti medijske pismenosti, umrežavanje i interdisciplinarna saradnja. Program Nova pismenost će dodatno podržati promociju nagrađenih radova.
Na konkurs se mogu prijaviti studenti osnovnih i master studija svih fakulteta i profesionalci (istraživači, akademski radnici, informacioni/bibliotečki, medijski i tehnološki stručnjaci, edukatori, umetnici, aktivisti koji se u poslednjih pet godina bave temom medijske pismenosti.
Uslov je da su radovi nastali u periodu od 1. januara 2019. do 5. septembra 2022. godine. Neophodno je da radovi predstavljaju inovativni autorski rad koji je zaokružena celina, i da ukazuje na značaj medijske pismenosti za naučnu, profesionalnu i/ili širu javnost.
Rok za prijavu radova je 5. septembar 2022. godine.
Radove slati na mail: [email protected]
Više o uslovima konkursa možete naći u sledećem dokumentu.
Prijavni formular možete preuzeti ovde.
Izjavu o originalnosti i autorstvu rada možete preuzeti ovde.
Dragan Janjić je novinarsku karijeru započeo u Tanjugu, a zatim sa kolegama osniva Betu, čiji je glavni urednik bio u dva mandata. Bio je zamenik ministra za kulturu i informisanje, zamenik glavnog urednika Politike, a od 2010. do 2016. savetnik za medije Zaštitnika građana.
Janjićevu novinarsku karijeru obeležila je i neprekidna borba za profesionalizacijom novinarstva, insistiranje na etičkim standardima i unapređenje medijske scene. Kolege ga pamte kao principijelnu osobu, posvećenu objektivnom novinarstvu, koje je shvatao kao četvrti stub demokratije.