„Ni datum neće biti određen u tajnosti, ni razgovori sa kandidatima neće biti održani daleko od očiju javnosti. Prisustvo sednici nije ekskluzivno pravo za novinare iz elektronskih medija, već će njima moći da prisustvuju svi novinari koji se prethodno akredituju. Tačan datum još uvek nije određen, ali pretpostavljam da će razgovori sa kandidatima biti obavljeni do sredine jula“, rekla je članica REM-a Višnja Aranđelović za Udruženje novinara Srbije (UNS).
Prema Pravilniku o minimalnim uslovima za pružanje medijske usluge REM-a odabrani kanali su dužni da ispunjavaju određene tehničke, prostorne, kadrovske, finansijske i programske uslove. Televizije koje će dobiti četiri nacionalne frekvencije, kako piše u Pravilniku, moraju imati informativni, naučno-obrazovni, kulturno-umetnički, dokumentarni, kao i dečji program i program za maloletnike.
„Prema Zakonu o elektronskim medijima, one televizije koje ne dobiju dozvolu mogu da pokrenu upravni spor“, rekla je Aranđelović.
Trenutno nacionalnu pokrivenost imaju televizije Prva, Hepi, B92 i Pink. Nacionalnu frekvenciju imala je i televizija Avala, ali joj je dozvola oduzeta pre više od devet godina. Nakon toga nijedna televizija nije dobila petu frekvenciju koja je nekada pripadala Avali.
„Pitanje pete dozvole, odnosno zašto ima prostora za četiri a ne za pet ili više televizija je pitanje za stručnjake iz JP Emisinona tehnika i veze“, rekla je Aranđelović na pitanje UNS-a u vezi sa tim kada će biti raspisan konkurs za petu frekvenciju.
Na konkursu za dodelu četiri nacionalne frekvencije prijavilo se 14 televizija – N1, Nova S, Pink, Vesti, Hepi, Prva, B92, K1, UNA, Kopernikus, BK, Tanjug, TV2 i Kurir.