Mogla je to biti priča, jedna od danas odista retkih, koja nema ni grama potencijala da generiše negativne komentare, pljuvanje, mržnju i sve ono bez čega danas malo koji tekst može da prođe. A medij da preživi.
Naime, korisnik Tvitera objavio je da je ispred Lidla pronašao fotografiju nečijih roditelja i sad jako želi da pronađe vlasnika ili vlasnicu i vratu mu/joj fotografiju.
„Mama i tata, 1955“, naveo je korisnik Tvitera da piše na poleđini pronađene fotografije. Na zemlji, ispred Lidla.
Nađoh ovu fotografiju na zemlji ispred Lidla. Na zadnjoj strani piše, „Mama i tata, 1955“. Voleo bih da je vratim vlasniku, izgleda kao dragocena fotografija.
Molim vas delite,da nađemo vlasnika!
Hvala vam. pic.twitter.com/Xyuiuw7yGm— Nenad Janković (@JankoNenadovic) August 13, 2022
Topla ljudska priča
Kako bilo koji mediji da propusti ovakvu priču? Pogotovo kad je ispod objave na Tviteru gomila ritvitova i fejvova. A onda, sve je u njoj tako njaooo. Još spada i u domen „toplih ljudskih priča“. Hešteg dirljivo, heartbreaking, romantično.
Neko je ispred Lidla izgubio fotografiju svojih roditelja. A fotografija je takva da nužno izaziva simpatije zbog nasmejanog mladog para, nečijih budućih roditelja. Kod nekih i nostalgiju, za tamo nekom 1955.
Mogla je to biti baš lepa priča, mogli smo kolektivno da navijamo da se fotografija vrati vlasniku, vlasnicima… i da se naposletku, zahvaljujući medijima, pokaže da i dalje ima ljudi koji nisu spremni da pređu (i bukvalno) preko nečijih izgubljenih a veoma dragih uspomena…
Samo kad bi objava o izgubljenoj fotografiji – bila istinita.
Nije za takav zaključak bila neophodna ne znam kakva forenzika – ako već niste bili u stanju da prepoznate likove na fotografiji, ispod objave je bilo i previše komentara koji su argumentovano „provalili“ autora.
I to da je ovaj pravi huncut, koji je iz čiste šege ili iz potrebe za „lajkovima“, za „izgubljenu fotografiju ispred Lidla“ iskoristio scenu iz kultnog trodelnog serijala „Povratak u budućnost“.
Dakle, ako niste uspeli da na fotografiji odmah prepoznate „roditelje“ glavnog lika u serijalu, Martija Mekflaja (kojeg glumi Majkl Džej Foks), Džordža i Lorejn Mekflaj (koje glume Krispin Glover i Lea Tompson), mogli ste o svemu tome da inicijalno saznate iz komentara.
Samo je trebalo da za trenutak suzbijete onlajn bolećivost i da u narednim trenucima, za svaki slučaj, pogledate šta stoji ispod objave. Čak i ako niste, nikom ništa, ovo verovatno nije ni prvi ni poslednji put.
Sve bi se završilo na još jednom tviter-houksu, e da mediji skloni nekritičnom preuzimanju svega svetlucavog sa društvenih mreža, klikabajtnog u konačnici, ponovo nisu pokazali svoje pravo lice.
Nostalgični Espreso
Dvadeset osam i po sati nakon što je na Tviteru objavljena srceparajuća objava o „izgubljenoj fotografiji“, a uprkos toni komentara u kojima su se korisnici Tvitera zabavljali kačeći gifove i duhovite opaske kao reakciju na „apel za pronalaženje vlasnika fotografije“, portal espreso.rs procenio je da je trenutak da objavi „toplu ljudsku priču“ o plemenitoj inicijativi jednog tviteraša, i da sve to garnira nostalgičnim podsećanjem na pedesete godine prošlog veka. Od kada datira „izgubljena fotografija“.
„Na fotografiji odiše duh pedesetih godina, koje su sa sobom donele prve znake poboljšanja društvenog i ekonomskog života, naspram stradanjima u Drugom svetskom ratu. U prilog tome govori i činjenica o broju sklopljenih brakova, koji prelazi preko 70.000 godišnje, što je duplo više nego u savremenom dobu. Može se reći da je generacija sa slike imala lep život i da je uživala u blagostanju. Imali su prilike za besplatno školovanje i mogli su da biraju da li će raditi u zemlji ili u inostranstvu.“
Sve je to pisalo u tekstu pod naslovom „ISPRED LIDLA U BEOGRADU PRONAĐENA DRAGOCENA FOTOGRAFIJA: Na njoj piše OVO, pronalazač zapalio internet! (FOTO)“… pre nego što je, nakon što je portal Espreso prilično ismejan na Tviteru zbog brzopletosti i nekritične ljubavi prema klikbejtu, tekst, posle nekoliko sati, sinoć uklonjen sa sajta.
Internet, srećom, sve pamti.
Nek su živi i zdravi Džordž i Lorejn Mekflaj!