Video platforma TikTok, koja je u vlasništvu kineske tehnološke kompanije Bajt Dens (ByteDance), saopštila je da je bezbednost njihovih korisnika i zaposlenih najviši prioritet.
„U svetlu novog ruskog zakona o ‘lažnim vestima’ nemamo izbora nego da obustavimo prenose uživo i nove sadržaje na našem video servisu dok razmatramo bezbednosne posledice ovog zakona“, navodi se u saopštenju i dodaje da to neće uticati na razmene poruka unutar aplikacije.
Portparolka TikToka izjavila je da nisu želeli da svoje zaposlene u Rusiji ili korisnike izlože riziku da dobiju stroge krivične kazne.
Novim zakonom o izveštavanju o ratu u Ukrajini, koji su 4. marta jednoglasno usvojila oba doma ruskog parlamenta i potpisao predsednik Vladimir Putin, uvedene su kazne do 15 godina zatvora za one koji šire „lažne informacije“ o ruskoj vojsci.
Takođe je nezakonito koristiti reč „rat“ za sukobe u Ukrajini, nego to treba nazivati „vojnom operacijom“ radi „obezbeđivanja mira“.
To je mnoge svetske medije, među kojima su prvi bili Blumberg, BBC i CNN, nateralo da privremeno prekinu izveštavanje iz Rusije kako bi zaštitili svoje novinare.
Istu odluku su zatim doneli i nemački javni servisi ZDF i ARD, italijanski RAI i španski TVE, kao i španska novinska agencija EFE i novine El Pais i Radio slobodna Evropa.
Moskva je prethodno blokirala pristup Fejsbuku i Tviteru, pošto je EU zabranila ruske medije Raša tudej i Sputnjik.
Netfliks je u nedelju u potpunosti obustavio svoj servis u Rusiji „zbog okolnosti na terenu“, a zemlju su počele da napuštaju i mnoge zapadne kompanije.
Američke kompanije za finansijske usluge Viza, Masterkard i Amerikan ekspres objavile su da će obustaviti poslovanje u Rusiji kao odgovor na njenu invaziju na Ukrajinu.
Južnokorejska kompanija Samsung elektroniks, glavni snabdevač pametnih telefona i kompjuterskih čipova, najavila je da će prekinuti isporuke svojih proizvoda u Rusiju, pridruživši se time kompanijama Epl, Majkrosoft, Intel i Del.