Ukrajinski diplomata: Rusija koristi AI za kampanju dezinformacija protiv Ukrajine

Ilustracija: Canva
Ilustracija: Canva

Rusija koristi generativnu veštačku inteligenciju (AI) da pojača kampanje dezinformacija protiv Ukrajine, izjavio je zamenik ukrajinskog šefa diplomatije Anton Demohin Rojtersu, ocenjujući da je reč o globalnoj opasnosti.

 

„Ove godine vidimo da se intenzitet sajber napada (iz Rusije) nastavlja, ali više je akcenat na dezinformacijama“, rekao je Demohin Rojtersu na marginama „Sajber nedelje“ u Singapuru.

 

„Sada kada je došla generativna AI, to omogućava da se narativi dezinformacija umnože i distribuiraju na novom, složenijem nivou. Ove nove kampanje dezinformacija je teško otkriti“, rekao je on i dodao da ih prati opsežna lažna aktivnost na društvenim mrežama kako bi se povećao njihov navodni kredibilitet.

 

Demohin je naveo je da Ukrajina prati ruske kampanje dezinformacijama u zemljama širom sveta i dodao da bi države morale da rade zajedno kako bi im se oduprle.

 

I sama Ukrajina koristi generativnu AI da prati te kampanje, rekao je Demohin, ali je odbio da kaže da li Kijev sprovodi i sopstvene sajber napade.

 

Ukrajinski zvaničnici izjavili su ranije Rojtersu da su mnogi Ukrajinci na meti onlajn dezinformacija ruske Federalne službe bezdbednosti i vojne obaveštajne agencije.

 

Moskva je u odgovoru na te tvrdnje optužila Ukrajinu i Zapad da su pokrenuli sofisticirani informacioni rat protiv Rusije.

 

Američki zvaničnici saopštili su u ponedeljak da je Rusija među zemljama koje koriste alatke AI u pokušaju da utiču na glasače u Sjedinjenim Američkim Državama uoči predsedničkih izbora u novembru.

 

Američka organizacija OpenAI saopštila je u maju da je identifikovala dve operacije iz Rusije koje su imale za cilj napade na ukrajinske naloge na društvenim mrežama kao što su Telegram i Iks, ali je ocenila da je njihov domet bio ograničen.

 

Više od tri četvrtine Ukrajinaca informiše se posredstvom društvenih medija, prema istraživanju sprovedenom po narudžbini USAID 2023.

 

Ostali ruski sajber napadi, kako rekao je Demokhin, sve više ciljaju ukrajinske lance snabdevanja i kritičnu infrastrukturu, tako što prodiru u kompanije koje obezbeđuju ključne komponente, poput senzora ili brojila električne energije.

 

Rojters je u junu izvestio da Međunarodni krivični sud (ICC) istražuje tvrdnje o ruskim sajber napadeima na ukrajinsku civilnu infrastrukturu smatrajući ih ratnim zločinima.

 

Demohin je rekao da Ukrajina blisko sarađuje sa tim sudom na toj istrazi.

 

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi