Opozicija kritikuje povećanje takse za RTS: Javni servis je u funkciji propagande

Foto: N1
Foto: N1

Na sednici Odbora za kulturu i informisanje u Skupštini Srbije usvojen je danas predlog izmene zakona o naplati takse za javni servis, koji predviđa povećanje mesečne pretplate na 349 dinara. Članovi opozicije su kritikovali donetu odluku, uz obrazloženje da RTS nije u funkciji informisanja građana već propagande režima Vučića.

Narodni poslanik SSP-a Branko Miljuš podsetio je na sednici da je predsenik Srbije Aleksandar Vučić obećao građanima da će televizijska pretplata biti ukinuta.

„To je njegovo obećanje, a vi umesto ukidanja televizijske pretplate, vi je povećavate, počeli ste sa 200 dinara, a došli ste sada na 349 dinara, to je 75 odsto povećanja i ovo je pravi primer koliko bilo kakva reč obavezuje i važi bez obzira da li se radi o litijumu, izbornim uslovima ili o RTS-u”  rekao je Miljuš.

Kako je naveo, RTS nije u funkciji informisanja građana već propagande režima kojom se rukovodi sa Andrićevog venca.

Narodni poslanik i član predsedništva PSG-a Vladimir Pajić rekao je da će na sednici predložiti da se ukine plaćanje takse za Javne medijske servise, jer, kako je naveo, ne vidi nikakvu potrebu „da građani plaćaju naknadu medijima koji ne vrše svoju svrhu, odnosno ne informišu građane na istinit, objektivan i pravovremen način“.

 

„Građani Srbije koji gledaju RTS vesti imaju utisak da žive u jednoj od najbogatijih zemalja u Evropi, da su svi društveni standardi na nivou Danske, ali da nas svi na svetu mrze pa zato građani to blagostanje ne mogu da osete i u svom novčaniku. Javni servis je uslužni servis Srpske napredne stranke, čiji novinari zarad njenog opstanka na vlasti sprovode umivenu propagandu“, ocenio je.

 

Poslanik i predsednik DS Zoran Lutovac izjavio je danas da je osnovna delatnost RTS-a informativni program, koji se na toj televiziji po njegovoj oceni radi „u korist vladajuće Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića“, dok se od građana i sa najnižim primanjima traži da plaćaju povećanu pretplatu od 349 dinara

 

Lutovac je na sednici Odbora za kulturu i informisanje rekao i da s obzirom na to kakav je informativni program, pretplatu za RTS treba da plaćaju „samo članovi SNS-a, kojima je i namenjen“.

 

„U DS-u smatramo da treba da razgovaramo kako RTS privesti Ustavu i da se ponaša u skladu sa zakonima, a ne o tome kako da se pretpata povisi“, kazao je Lutovac.

 

Poslanik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Uroš Đokić naveo je da je monitoring Demostata pokazuje da na Radio televiziji Srbije (RTS) vlada cenzura kritičkog mišljenja i ocenio da nije opravdano povećanje pretplate.

 

„Retko gostuje opozicija ili neko ko će izneti kritičko mišljenje. Kada se izveštava o društvenim temama, pominju se samo pozitivni aspekti, a problemi se guraju pod tepih. Tako je i kada se izveštava o ekonomiji i kulturi“, rekao je Đokić.

 

Poslanik stranke Srbija centar Slobodan Petrović kazao je da su prethodnih godina predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka (SNS) najavljivali ukidanje pretplate, a da je sada na dnevnom redu njeno poskupljenje.

 

On je rekao da mu nije jasno zašto se Srbija zadužuje kod stranih banaka, ako je „ekonomski tigar“.

 

Poslanik Branko Pavlović iz pokreta „Mi – glas naroda“ ocenio je da nije u skladu sa Ustavom i zakonima da visina kamate za kredit kod Banke Kine bude tajna.

 

„Kamata je bitan podatak za ugovor o zajmu. Nije u skladu sa našim zakonima da to bude tajna“, naveo je Pavlović.

 

Podsećamo, umesto 299 dinara mesečnu taksu za Radio televiziju Srbije i Radio televiziju Vojvodine plaćaćemo 349 dinara, stoji u predlogu izmena zakona koji je 4. jula usvojila Vlada Srbije.

 

„Imajući u vidu porast svih troškova poslovanja javnih medijskih servisa izazvanih makroekonomskim kretanjima i globalnoj ekonomskoj situaciji, činjenici da postojeća taksa koju građani plaćaju 299 dinara mesečno, kao i da je visina takse na nivou od 2020. godine, predlaže se da se visina poveća na 349 dinara mesečno, što je nominalno uvećanje od 50 dinara mesečno“, navodi se u obrazloženju predloga zakona.

 

izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi