31. avgust je test za srpsku vlast

Građani Srbije će 31. avgusta, posle glasanja o Predlogu zakona o informisanju, jasno videti kakva im je zapravo vlast. Demokratska ili antidemokratska. Evropska ili antievropska. Civilizovana ili anticivilizacijska.


Ovo za Press tvrdi Dragan Kojadinović, bivši ministar kulture i informisanja.


– Svi ćemo mi 31. avgusta znati na čemu smo. Videćemo da li naši političari imaju sluha za jasno izražen stav domaće i strane stručne javnosti da je taj predlog zakona u direktnoj suprotnosti sa Ustavom i evropskom Konvencijom o ljudskim pravima. Ponedeljak, 31. avgust, zapravo je ispit zrelosti za srpske političare – naglašava Kojadinović.


Suša: Apsurdno!


Naš sagovornik napominje da sada više nema mesta ni za kakav manevar.


– Kada se već dovde došlo, kada je rasprava o Predlogu zakona u Skupštini završena, kada ne postoje mogućnost za popravku niti za povlačenje zakona, preostaje samo da se taj nesrećni Predlog izglasa ili ne izglasa. U parlamentu je još uvek nerešeno i otvorene su sve opcije… Vidimo da ni LDP nije jedinstven, da dvoje njihovih najuglednijih poslanika, Vesna Pešić i Žarko Korać, najavljuju da neće dati podršku zakonu… Dakle, ostaje nam samo da kažemo još koju reč, da se pobunimo koliko glasno možemo i da vidimo šta će biti. Dža ili bu! – ilustruje Kojadinović. On smatra da je najbolje rešenje za izlazak iz ove političke ujdurme da se zakon ne izglasa.


– Ako, ipak, zakon bude usvojen, ostaje mogućnost da ga predsednik Srbije ne potpiše. Činjenica je da je zakon rađen na brzinu, da ima velikih manjkavosti, da nije bilo aktivne saradnje sa OEBS-om i EU, kao i da su svima jasne namere inicijatora i tekstopisca. Odredbe su pisane za jedan medij, pa će biti velikih problema oko primene na ostala glasila – navodi Kojadinović.


Gordana Suša, novinarka i jedan od autora važećeg Zakona o informisanju, veruje da su „stranke valjda ukapirale šta im javnost poručuje“.


– Ne verujem da je iko od političara lud da radi direktno protiv javnosti i strukovnih udruženja. Napravljena je greška u startu, zakon je menjan bez javne rasprave i konsultacija s novinskim udruženjima, a poslat je na usvajanje po hitnoj proceduri. I šta sad znače te nekakve naknadne konsultacije?! Znate, dovedeni smo do apsurda, da profesionalni mediji brane od zakona one koji su sve vreme kršili zakon… – naglašava Suša. Ona dodaje da ne vidi svrhu menjanja Zakona o informisanju. Prema njenom mišljenju, logičnije bi bilo da su oštrije kazne uvedene kroz Krivični zakonik.


– Kada je rađen važeći Zakon, bilo je jasno da su kazne niske, ali verovalo se u profesionalizam, poštovanje etičkog kodeksa. To je zloupotrebljeno… Dakle, protiv sam besmisleno niskih kazni jer su one svugde u svetu visoke. Ali, tek sam protiv odredbi koje vode cenzuri i zatvaranju medija… – ističe Suša.


Dačić: Uzdržani!


Inače, vladajuća koalicija trenutno ima samo 109 sigurnih glasova za Predlog zakona o informisanju. Poslanici SPS-a i PUPS-a će 31. avgusta biti uzdržani, dok su protiv poslanici Palminog JS-a i sve opozicione stranke, osim „krnjeg“ LDP-a (pogledaj tabelu).


Lider socijalista i zamenik premijera Ivica Dačić kaže da SPS nije promenio mišljenje i da će biti uzdržan prilikom glasanja o zakonu.


– SPS želi da okrene novi list u svojoj istoriji, a novog lista nema ukoliko je knjiga stara. To znači da nikada više naša partija, dok sam ja njen predsednik, neće biti povezivana s pritiscima na medije… – rekao je Dačić, i poručio da neće dozvoliti da SPS bude povezivan s prebijanjima građana i demonstranata, ubistvima političke konotacije i ratnim zločinima.


– To je za nas prošlost. Zato smo najavili odmah na početku da ćemo biti uzdržani i pri tome ostajemo! – istakao je Dačić.



Biljana Bojić

Tagovi

Povezani tekstovi