Zabilježena četiri slučaja nasilja i zastrašivanja novinara koji su izvještavali o izborima.
Međunarodne medijske organizacije za slobodu medija osudile su četiri slučaja nasilja i zastrašivanja novinara i snimatelja koji su izvještavali sa parlamentarnih izbora 27. oktobra u Bugarskoj, piše Međunarodni institut za štampu (IPI).
Među četiri takva slučaja koja je evidentirala koalicija organizacija za slobodu medija i novinarskih grupa Media Freedom Rapid Response (MFRR) je i napad na snimatelja televizijskog kanala bTV, Petra Kartuleva, koji je izvještavao sa jednog od biračkih mjesta. Njega su, kako se navodi, fizički napala dvojica muškaraca, a od nanesenih udaraca je zadobio lakše tjelesne povrede. Napadače koji su uhapšeni, policija je identifikovala kao pristalice koalicione stranke DPS-Novi početak.
Osim ovog fizičkog napada, MFRR je evidentirao i slučajeve zastrašivanja i zabrane izvještavanja novinarskoj ekipi Radija Slobodna Evropa, odnosno reporterke tog medija Damiane Veleve, koja je izvještavala o procesu glasanja i navodnoj prevari birača na dva biračka mjesta. Na prvom biračkom mjestu su joj, kako je zabilježio MFRR, trojica muškaraca rekli da ne smije ući u zgradu u kojoj se glasalo, i da ne smije snimati, a kada su uvidjeli da snima, zaprijetili su joj da će joj oduzeti telefon. Na tom biračkom mjestu je dobila i prijetnje od gradonačelnika koji joj, između ostalog, rekao da ne voli kad piše gluposti. Veleva je na kraju ipak uspjela pristupiti tom biračkom mjestu, a na drugom je svjedočila o nekoliko sumnjivih slučajeva glasanja i intervjuisala jednog od muškaraca koji su joj prijetili, a koji je odbio da se predstavi.
Prijetnje i uvrede su tokom izvještavanja sa izbora bile upućene i dopisnici Bugarskog nacionalnog radija – BNR Zdravki Maslyankovoj, te istraživačkoj novinarki portala “For the truth” Diyani Zhelyazkovoj.
Medijske organizacije: IPI, Free Press Unlimited (FPU), Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), Evropska federacija novinara (EFJ) i OBC Transeuropa (OBCT) osudile su ove napade, tražeći provođenje istrage za svaki od incidenata kako bi odgovorni za napade bili privedeni. Od bugarskih vlasti su zatražili da osiguraju sigurno okruženje za novinare.
“Duboko je zabrinjavajuće što se novinari suočavaju s prijetnjama ne samo od stranačkih pristalica, već i od pojedinaca na vodećim pozicijama. Još jednom apelujemo na vlasti u Bugarskoj da ispune svoju obavezu zaštite prava i sloboda svih novinara i medijskih radnika, te zaštite slobodu medija”, naveli su u zajedničkom saopštenju.
Izvor: IPI, Medija Centar Sarajevo