BIRODI: Na Pinku govor mržnje protiv Zorana Gavrilovića, REM da reaguje

Zoran Gavrilović, Snimak ekrana N1
Zoran Gavrilović, Snimak ekrana N1

Biro za društvena istraživanja (BIRODI) saopštio je danas da će zatražiti od Regulatornog tela za elektronske medije (REM) da zaštiti ustavno pravo građana na istinito, potpuno i blagovremeno informisanje, povodom iznošenja neistina i kleveta na račun direktora te organizacije Zorana Gavrilovića na televiziji Pink.

 

BIRODI je saopštio da je na televiziji Pink omogućeno vlasniku Informera, Draganu J. Vučićeviću, da Gavrilovića naziva „mesnim nareskom“, te da ga voditelj Predrag Sarapa nije opomenuo da takvo oslovljavanje predstavlja oblik govora mržnje.

 

U Birodiju ukazuju da je takva vrsta govora u javnosti nedopustiva i da je suprotna članu 27 Pravilnika o zaštiti ljudskih prava u oblasti elektronskih medija.

 

Prema navodima Birodija, Sarapa je pre Vučićevićeve izjave pročitao Gavrilovićevu izjavu Danasu da novi saziv Saveta REM mora da preispita dodelu nacionalnih frekvencija, ispunjenjenost elaborata pružalaca medijskih usluga, odnosno ekonomsko poslovanje televizija koje imaju frekvencije sa nacionalnim pokrivanjem.

 

Birodi dodaje da je u emisiji „Hit tvit“ voditeljka Verica Bradić izgovorila neistinu da je izvršni direktor Birodi nazvao gosta te emisije Sašu Borojevića političarem.

 

„Istina je da je Gavrilović je na mreži Iks naveo da je Saša Borojević gradski odbornik na listi SNS i koalicionih partnera. Najavom u kojoj je Borojević predstavljen kao analitičar, a izostavljeno da je i gradski odbornik na listi SNS, prekršen je član 61 Zakona o elektronskim medijima i član 4 Pravilnika o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga“, naveo je Birodi.

 

Birodi je dodao i da je postupanje predsednice Narodne skupštine Ane Brnabić u „Hit tvitu“, koja je „podrugljivo govorila o Birodi monitoringu CNN-a i Fox-a tokom predsedničkih izbora u SAD, govori da je Birodi monitoring medija neoprostiv“.

 

Birodi je naveo da je stvorio tehničke uslove za uspostavljenje alternativnog monitoringa medija, odnosno građanske (samo)regulacije, koja ima za cilj da zaštiti pravo građana na istinito, potpuno i blagovremeno informisanje koje je garantovano članom 51 Ustava Srbije.

 

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi