Novinarka ‘Pobjede’ napadnuta u Podgorici, uhapšen biznismen

slika: canva
slika: canva

Urednica crne hronike u dnevnom listu „Pobjeda“ Ana Raičković, napadnuta je verbalno a potom i fizički 10. novembra oko 22 sata ispred jednog ugostiteljskog objekta u Podgorici.

 

Zbog napada na nju, crnogorska policija uhapsila je biznismena Zorana Bećirovića, njegovog sina i pripadnika njegovog obezbjeđenja Mladena Mijatovića.

 

Osim Raičković, napali su još dva člana porodice i polomili staklo na automobilu i oštetili limariju.

 

„Osumnjičeni su lišeni slobode zbog sumnje da su izvršili krivično djelo nasilničko ponašanje na štetu tri lica“, navodi se u saopštenju Uprave policije.

 

Kako je objavila Pobjeda, Raičković je zadobila više udaraca po glavi i tijelu, o čemu je dala izjavu u policiji.

 

Zoran Bećirović je crnogorski biznismen, koji je vlasnik više elitnih hotela u Kolašinu i primorju.

 

Bio je u poslovnim vezama sa bivšom predsjednicom Vrhovnog suda, Vesnom Medenicom kojoj se sudi za učešće u organizovanoj kriminalnoj grupi, od koje je 2015. godine kupio preko 25.000 kvadrata zemljišta u Kolašinu.

 

Napad su osudili predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, premijer Milojko Spajić i predsjednik Skupštine Andrija Mandić koji su pozvali nadležne da procesuiraju napadače.

 

Takođe su se oglasile i medijske asocijacije i nevladine organizacije koje su takođe zatražile oštro sankcionisanje prema napadačima.

 

Direktorica Instituta za medije Olivera Nikolić za Radio Slobodna Evropa kaže, da očekuje oštro sankcionisanje napadača na novinarku:

 

„U konkretnom slučaju se radi o Zoranu Bećiroviću koji je biznismen i koji je vlasnik jednog od portala, a koji je od ranije prepoznat po pritiscima na novinare i novinarke koji kritički izvještavaju o njegovom poslovanju.“

 

Važno je, kaže Nikolić, da institucije pošalju poruku javnosti da će biti sankcionisani oni koji imaju osjećaj nedodirljivosti u društvu, te da će nadležni garantovati novinarima bezbjednost i slobodan ambijent za rad.

 

Nevladina organizacija Centar za građansko obrazovanje (CGO) izrazila je zabrinutost nad brutalnošću počinioca, „čime se osnažuje već hronična ugroženost novinara u Crnoj Gori“.

 

Prema podacima CGO tokom ove godine zabilježeno je 14 verbalnih i fizičkih napada na novinare.

 

„To je je upozoravajuće visoka brojka. Institucije moraju pokazati da razumiju ozbiljnost ovog problema i reagovati na način koji će ubuduće odvratiti sve koji misle da nasiljem mogu odgovarati novinarima kad im se ne dopada njihovo izvještavanje“.

 

Ovo nije prvi sukob osumnjičenih Bećirovića i Mijatovića sa novinarima.

 

Godine 2019. oni su nasrnuli na novinara Vladimira Otaševića koji ih je snimao u tržnom centru u Podgorici. Bećirović je tada bio u društvu Miloša Šoškića koji je danas specijalni tužilac.

 

Izvor: Radio Slobodna Evropa

Tagovi

Povezani tekstovi