Savet REM još bez članova, o prekršajima nema ko da odlučuje: Četiri meseca po isteku zakonskog roka

Slika: N1
Slika: N1

Srbija od početka novembra nema Savet Regulatornog tela za elektronske medije. Skoro četiri meseca po isteku zakonskog roka, Odbor za kulturu i informisanje raspisao je javni poziv za izbor novih članova. Do tada, o mogućim prekršajima u elektronskim medijima, nema ko da odlučuje.

 

Sačekala početkom novembra da prvo istekne mandat Savetu REM-a njegova predsednica Olivera Zekić – pa podnela ostavku. I tako stavila tačku na turbuletno predsedavanje obeleženo kako kontroverznim izjavama, tako i odlukama samog Saveta REM-a.

 

Odbor za kulturu i informisanje, ovlašćen da pokrene izbor novih članova probio sve zakonske rokove za to. Pa su NUNS i medijske nevladine organizacije zbog toga podnele krivičnu prijavu protiv predsednice odbora Nevene Đurić.

 

„Prosto se pitamo da li se koristi određeni haos koji je zapravo nastao i da se ne neka mala vrata pokrene ovaj postupak, i da se u nekom roku koji bi bio kratak ponovo odaberu članovi Saveta REM-a koji ne bi bili oni koji to zaista zaslužuju da budu“, pita Rade Đurić iz NUNS-a.

 

To što je prekršila zakon izgleda nije problem za Nevenu Đurić. Sednicu odbora zakazala samo tri sata pre njenog početka i to u danu kada je u skupštinskoj sali došlo do tuče vlasti i opozicije.

 

„Zbog čega se tako dugo nismo sastajali, zbog čega je tako dugo odlagano da se o tome raspravlja i u krajnjem slučaju zbog čega se ne poštuje zakon“, upitao je na sednici član odbora Zoran Lutovac iz Demokratske stranke.

 

„Zlonameran je i momenat kada dolazimo u situaciju da raspravljamo o tome da je nešto trebalo da se odradi mnogo pre, a istovremeno je problem što je to odrađeno i večeras. Prosto čovek ne zna šta je to što bi bilo ispravno da se uradi, a da pojedinci budu zadovoljni“, odgovorila je Nevena Đurić, predsednica Odbora za kulturu i informisanje.

 

Problem sa REM-om vidljiv je i iz Brisela. Podsetili su na njega i evropski zvaničnici prilikom uručivanja godišnjeg izveštaja srpskim vlastima. Dok iz Evrope podsećaju da REM u svom radu mora biti nezavisan, bivši članovi ovog regulatornog tela izbor članova Saveta vide i kao moguću pripremu za predizbornu kampanju.

 

„Signal da treba što pre uspostaviti strukturu putem koje će REM funkcionisati zakonito, a najverovatnije ponovo u korist vladajućoj stranci“, smatra Slobodan Cvejić, bivši član REM-a.

 

I sam predsednik države, koji čak i kada ga britanski javni servis suoči sa problemom slobode medija u Srbiji, to ne priznaje.

 

„Zato sada menjamo Regulatorno telo za elektronske medije i tesno sarađujemo sa ODIHR-om na poboljšanju propisa o izbornom procesu i mnogim drugim stvarima“, izavio je za BBC Aleksandar Vučić, predesednik Srbije.

 

Do izbora devet novih članova Saveta REM-a tu je samo pravna služba da beleži prekršaje u elekronskim medijima.

 

„Mi već imamo ogroman problem, veliki broj stvari koje se zapravo ne rešavaju, a koje smo očekivali da REM reši, a nažalost nije rešavao sad još više postaju još veći problem i čekaju neki problem da se zapravo reše“, navodi Rade Đurić iz NUNS-a.

 

Čeka recimo odluka o petoj nedodeljenoj frekvenciji, završetak sudskog spora REM-a sa televizijom Nova S.

 

Ne čekaju Pink i Informer jer je među poslednjim odlukama REM-a odbačena prijava NUNS-a protiv ružičaste televizije zbog scena nasilja u rijalitiju. I dodeljena beogradska frekvencija Televiziji Informer, koja je osim prorežimske propagande postala prepoznatljiva po vređanju protivnika vlasti i nezavisnih medija i novinara.

 

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi