PROVERITI MOTIVE

Povodom plenidbe imovine lista „Kurir” juče su se oglasila esnafska udruženja, partije i političari koji su u saopštenjima izneli svoje mišljenje o postupku inspektora Poreske uprave. Tako je Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo nezadovoljstvo – zbog razmera provera poslovanja u listovima „Glas javnosti” i „Kurir” i pozvalo ministra finansija Mlađana Dinkića da odgovori na pismo koje mu je NUNS poslao povodom 100 dana boravka finansijske inspekcije u ovim medijima.

NUNS podseća da je u pismu ministru, poslatom 20. maja, naveo da „smatra da je veoma teško ne posumnjati u postojanje drugih, osim profesionalnih motiva, kada se proces kontrole oduži na skoro tri meseca i dovede do plenidbe sredstava za rad”. Ovo novinarsko udruženje u saopštenju navodi i da nema nameru da tumači proceduru koja je dovela do plenidbe stvari „Kurira”, ali apeluje da ministar Dinkića lično proveri regularnost procedure.

„U suprotnom, u javnosti će ostati utisak da je na rad poreske uprave izvršen pritisak zbog napisa koje su o državnim funkcionerima iz stranke G17 plus u poslednje vreme objavljivali ovi mediji”, istaknuto je u saopštenju.

NUNS podseća i da je u više navrata kritikovao „Kurir” zbog načina na koji obrađuje pojedine teme. Sud časti ovog udruženja upravo po inicijativi G17 plus vodi proceduru ocene profesionalnosti i etičnosti napisa „Kurira” o funkcionerima ove stranke.

Srpski pokret obnove smatra da „finansijska policija ne sme biti ni cenzor ni vlasnik medija i ako su tačne tvrdnje uredništva Kurira da ministar finansija Mlađan Dinkić preti da će taj list biti ugašen nametnutim dažbinama, onda je to za svaku osudu”, stoji u njihovom saopštenju, koje prenose agencije. SPO ističe da novinarstvo u Srbiji mora biti slobodno, a da vlada Srbije i parlament ne smeju da dozvole da se ponovi represija iz vremena Slobodana Miloševića.

„Zaplena imovine Kurira, kojem nije dato ni uobičajenih nekoliko dana da izmiri poreske obaveze, pokazuje bahatost vlasti”, stoji u pisanoj izjavi Slobodana Orlića, direktora Direkcije za informisanje Saveta ministara, a koju prenosi Tanjug. To pokazuje i „odsustvo političke volje da se nezadovoljstvo kritičkim osvrtima medija na dnevnopolitičke događaje i ličnosti rešava na demokratski način”.

Orlić podseća i da svaki pojedinac i institucija imaju mogućnost da ugled i integritet štite demantijem, tužbom sudu, što je i sam učinio kad je reč o „Kuriru” čija je, po njegovom mišljenju, bio česta neopravdana meta.

On je ocenio da je ovakav postupak prema medijima, u eri društvenih reformi i približavanja Evropi, loša poruka o karakteru vlasti u Srbiji i da pokazuje da je „svest o medijima, kao kontroli politike i političara, još daleko od toga da postane realnost”.

Tagovi

Povezani tekstovi