Ovo je suština trenutnih sindikalnih stavova i raspoloženja u RTS, kako je za Danas preneo Dejan Gligorijević, potpredsednik Sindikata novinara Srbije i predsednik podružnice ovog sindikata u RTS. Podsećajući da u nacionalnoj televiziji postoji dogovor i zajednički nastup najjačih sindikalnih organizacija, pomenutog, Samostalnog sindikata RTS, Nezavisnosti i najbrojnijeg Strukovnog sindikata (koji čine uglavnom zaposleni u tehnici), Gligorijević ističe da sindikati ne traže da utiču na programski plan, ali da moraju imati informacije o njemu.
Kao što je poznato, nacionalnoj televiziji je uskraćeno 500 miliona dinara iz državnog budžeta, a u prvoj reakciji, Aleksandar Tijanić, generalni direktor ove kuće, kao posledicu najavio je i otpuštanje oko 500 radnika.
– Mi ovo smanjenje vidimo kao neku vrstu obmane Vlade Srbije. Moram da podsetim na početak ove priče, da je RTS budžet prvo smanjen za sedamsto miliona dinara, pa da nam je rečeno da je jedini način da se popravi materijalna situacija da se smanji broj zaposlenih. Broj zaposlenih je smanjen za oko hiljadu, a umesto toga imamo novo smanjivanje budžeta – navodi Gligorijević.
Podsećajući da je sedamsto od hiljadu zaposlenih koji su nedavno izgubili posao kao tehnološki višak učinilo to dobrovoljno, i da je nevezano za smanjenje budžeta, na RTS bio predviđen i drugi talas otpuštanja, naš sagovornik kaže da je zbog poslednjih dešavanja oko finansiranja kuće, među zaposlenima taj drugi talas nazvan „cunami“.
– Drugi talas otpuštanja da ga tako nazovem, očekivao se pre svega zbog odvajanja poslovnih jedinica RTS, kao što su PGP i još neke, međutim sada još uvek nema pouzdanih informacija o kolikom broju radnika je reč – kaže Gligorijević.
On, takođe, zamera Vladi, odnosno pre svega Ministarstvu finansija zato što je već pet meseci blokirano potpisivanje pojedinačnih kolektivnih ugovora, a takođe i na dvogodišnjem neprimenjivanju Zakona o radiodifuziji, koji podrazumeva finansiranje RTS iz pretplate građana.
J. Lukač