[box align=’box-left’ id=’57’]
Smatramo da se na taj način propušta šansa da se spor prevaziđe bez većih problema i bez nepotrebnog izlaganja troškovima.
NUNS je uveren u isparavnost i pravičnost podele imovina po principu „pola-pola“, za šta se godinama zalaže. Budući da postoji izvršna sudska presuda, bićemo prinuđeni da, u skladu sa zakonom, pristupimo njenoj realizaciji ukoliko ne bude moguće postići nikakav dogovor. Na tu činjenicu smo tokom ranijih razgovora skrenuli pažnju kolegama iz UNS-a.
U stavu o podeli po principu „pola-pola“ nema nikakvog ultimatuma. Reč je samo o primeni sudske odluke. NUNS-ova ponuda za podelu na osnovu dogovora je bila motivisana željom da se u otvorenim pregovorima pronađu što povoljnija i što prihvatljivija praktična rešenja koja će biti na dobrobit svim novinarima.
Na nastojanje UNS-a da se, umesto o podeli zgrade, što je predmet presude, razgovara o ujedinjenju dva udruženja, NUNS gleda kao na pokušaj da se „kupi vreme“ i izbegne fer dogovor o korišćenju imovine koja je kao legat ostavljena svim novinarima Srbije. Podela nekada jedinstvenog udruženja je, kako je NUNS i dokazao tokom sudskog procesa, usledila zbog toga što je nekadašnje rukovodstvo UNS-a u potpunosti zanemarilo interese novinara i novinarske profesije i počelo da služi režimu. Rešavanje tog problema ne može biti deo sprovođenja sudske presude kojom je UNS nezadovoljan.
NUNS uvažava želju UNS-a da nastavi sa pokušajima osporavanja presude Apelacionog suda, ali smatramo da takav pristup nije na dobrobiti članstva oba udruženja. Nadamo se da neslaganja u vezi sa presudom Apelacionog suda neće uticati na vođenje zajedničkih akcija koje su sva novinarska udruženja i asocijacije inicirali prošle godine.
Sekretarijat NUNS-a
U Beogradu 20. marta 2012.