Iz pres službe RTS-a stigla je informacija da je „prema istraživanju agencije AGB, koja raspolaže najvećim brojem piplmetara za merenje gledanosti televizijskih programa, najviše gledalaca od svih srpskih televizija ima RTS 1. Podaci se odnose na poslednjih šest meseci.
U julu je RTS 1 prosečno dnevno pratilo 3.616.000 gledalaca, što je za 300.000 gledalaca više nego u istoi periodu prošle godine. Prvi program nacionalne televizije ima najveći porast gledanosti u odnosu na prošlu godinu. Udeo u ukupnoj gledanosti povećan je sa 20,2 na 21,7 odsto a ukupni broj gledalaca koji su pratili Prvi program TVB (bez obzira na dužinu gledanja), u poslednjih sedam meseci, približio se broju od sedam miliona“.
Ali, ni u TV Pink nisu sedeli skrštenih ruku. Iz njihove pres službe je takođe stiglo obaveštenje kako je najgledanija TV stanica u Srbiji u prvih sedam meseci ove godine bila TV Pink, a zatim Prvi program Radiotelevizije Srbije (RTS), pa BK TV, pokazuju rezultati elektronskog merenja gledanosti AGB Nilsen Midija Riserč. TV Pink je od januara do jula učestvovala u ukupnom TV gledalištu sa 22, 5 odsto, RTS sa 21,7 odsto, a BK TV sa 11,4 odsto; na četvrtom mestu je B 92 sa 6,9 odsto, a slede RTS 2 sa 6,3 i RTS 3 sa 3,8 odsto. Posmatrano po mesecima, TV Pink je bio najgledanija TV stanica u zemlji od januara do juna, a RTS u julu, naveo je direktor agencije Dragan Broćić.
FUDBAL PA OSTALO: Najgledanija emisija na svim TV stanicama u prvih sedam meseci 2005. godine bio je prenos fudbalske utakmice SCG Španija koji je 30. marta emitovala TV Pink (prosečan rejting gledanosti 27,5 odsto). Na drugom mestu je poslednja epizoda serije „Rubi“ (TV Pink, 23,5 odsto) emitovana 29. januara, a na trećem Dnevnik 2 od 6. januara (RTS 1, 22,2 odsto). Najveći prosečan dnevni auditorijum u prvih sedam meseci 2005. imao je RTS1 sa prosečno 3.948.000 gledalaca dnevno. TV Pink je iiala 3.762.000, BK TV 3.257.000, RTS 2 2.876.000, B 92 2.587.000 i RTS 3 prosečno 2.303.000 gledalaca dnevno. Najduže je gledan program TV Pink (u proseku 119 minuta dnevno), a sledi RTS 1 (110 minuta), BK TV (70), RTS 2 (43) i RTS 3 (33).
Jedan od bitnih faktora koji direktno utiče na broj gledalaca je i kvalitet tehničkog prijema signala određenih TV stanica, a najbolji tehnički prijem imao je RTS 1 u 98,3 odsto domaćinstava u Srbiji, a slede RTS 2 (97,7 odsto), RTS 3 (94,8), Pink (91,8), BK TV (88,6) i B 92 (88,6). Na ranglisti 15 najgledanijih emisija našlo se ukupno osam emisija emitovanih na TV Pink i sedam na RTS1. Šta je sporno u tim podacima? Pa, samo to što bi i jedni i drugi voleli da nema onih prvih. Dakle, ništa, osim što je tesan skor između dve konkurentske stanice. I što su istraživanja tako koncipirana da se rezultati mogu tumačiti po želji.
Kriva je metodologija. Direktor ABG je upozorio da je učestalo samostalno predstavljanje podataka, bez poštovanja pravila o celovitosti istraživanja, što i nije neki argument. Ako je podatak tačan, onda on „živi“ sam za sebe i tako brani ubedljivost. Svi se pozivaju na piplmetre, a upravo te sprave izazivaju podozrivost jer se ne zna da li njihov broj i njihova raspoređenost odražava pravu strukturu gledalaca. Uostalom, gledanost je bitna za TV stanice jer tako lakše dolaze do sponzora i reklama, a za prosečnog gledaoca važi samo pitanje da li je emisija dobra ili loša, da li je zadržala njegovu pažnju ili ga oterala na spavanje.
Ovih dana objavljen je podatak iz jednog drugog istraživanja prema kojem srednjoškolci provode više od pet sati pred malim ekranom, što je, priznaćete, porazno gubljenje vremena, ako se zna da dan ima samo 24 sata.
EKSTREMIZAM I TERORIZAM: U međuvremenu, gledaoci su totalno napušteni. Voditelji i urednici većine stalnih, nedeljnih emisija, pozdravili su se i otišli na (ne)zasluženi odmor s obećanjem koje mi nismo tražili – da će se vratiti krajem avgusta i nastaviti da nas muče tamo gde su stali. Da ih ne zaboravimo, ostavili su reprize ili isečke iz najzapaženijih emisija i to je problematično šta se smatra najuspešnijim…
Pomeranje onih koji se guraju, bar nakratko, pružilo je šansu Obrazovnonaučnom programu RTS-a da plasira određene sadržaje. To nisu samo „zmije i žabe“, kako je neko slikovito rekao. U sredu uveče, na Drugom prograiu RTS-a prikazana je reportaža sa studijskog seminara o ekstremizmu i terorizmu koji je vodio dr Dragan Simeunović, profesor na fakultetu političkih nauka, u saradnji sa fondacijom „Hans Zajdel“. Najvažnije zapažanje, ovom temom bave se mladi stručnjaci-postdiplomci različitih obrazovnih profila. Za svaku pohvapu. Urednik je Olivera Kosić, reditelj Miodrag Kolarić.