– Po ko zna koji put odlažemo uvođenje reda u ovu oblast, igrajući se gluvih telefona – kazao je on na zajedničkoj konferenciji za novinare Udruženja RTV novinara, Spektre i Asocijacije profesionalnih emitera Srbije. Prema rečima Roganovića, povod za javni istup je „jednostrana slika u javnosti u vezi sa uređenjem ove oblasti“. Stav ove tri organizacije je da je uvođenje pretplate opravdano, jer, kako je rekao Roganović, pretplata nije porez na gledanje, već na posedovanje prijemnika.
– Ako želimo javni servis onda moramo obezbediti da se on finansira mimo odluka bilo kog ministra finansija. Zakon o radiodifuziji je solidan, ali će u toku primene morati još da se menja. Pravo veta koje je dato Vojvodini je problematično sa stanovišta Ustava i pitam se ko ga je uvrstio u tekst.
Radiodifuzni savet mora da usvoji strategiju razvoja ove oblasti i plan frekvencija. Obe ove stvari se tiču cele teritorije Srbije – objašnjava Roganović, naglašavajući da bi pravo veta stvorilo situaciju u kojoj bi članstvo drugih u Savetu bilo besmisleno.
Pomenuta tri udruženja se zalažu za odlaganje privatizacije medija, pre nego što se utvrde tačna pravila za buduće vlasnike, i ocenjuju da bi se, nakon dodele frekvencija, značajno uvećala njihova cena. Prema oceni Roganovića, procedura za dodelu frekvencija će trajati najmanje dve godine i zbog toga privatizaciju medija treba odložiti do 2008. Suština odlaganja je, kako navodi Roganović, da se pre tendera za prodaju utvrdi uređivačka politika, odnosno uputstvo koje propisuje ko može da postane vlasnik medija i koliko dugo ne može da menja delatnost.
– Hoćemo li u centru Beograda umesto knjižara da imamo kasapnice – upitao je Roganović, podsećajući da se nedavno na tenderu za kupca Nolita oglasilo i preduzeće Matijević, vlasnik lanca mesara po celoj Srbiji. I. Kljajić