Zastrašivanje medija

„Povod za zabrinutost nisu samo grubost i vulgarnost njegovih izjava. Ponašanje ministra Ilića i onih koji mu povlađuju ili mu se ne suprotstavljaju simptom je stanja u društvu i raspoloženja dobrog dela naše političke elite. Predmeti Ilićevih i sličnih napada u prvom su redu novinari, nevladine organizacije i – naravno – žene. Medijima koji ne slede Vladinu liniju, koju Ilić tumači, preti se ukidanjem i ‘raskrinkavanjem’ a nepoćudni novinari se kratko i jasno šalju u psihijatrijske ustanove. Svaka kritika državnog aparata i osuda pokušaja restauracije režima koji je građane Srbije uništavao do 5. oktobra 2000. proglašavaju se za ‘napadanje svega što miriše na srpsko’ pa se tako i članovi Vlade svrstavaju u krug nedodirljivih i nepogrešivih tumača interesa srpskog naroda“, navodi se u saopštenju Beogradskog centra za ljudska prava.

Centar ističe da se „zastrašivanjem novinara ozbiljno ograničava njihovo osnovno pravo da saopštavaju informacije i mišljenja i pravo svih građana da saznaju za njih“. Vlada Srbije, kako se navodi, treba jasno da se odredi prema ponašanju i stavovima svog ministra Ilića i njegovih napada na slobodu izražavanja. Govori li on u svoje ime ili saopštava stavove Vlade?, pitanje je Beogradskog centra.

„Može se opravdano posumnjati da Ilićevi ispadi treba da skrenu pažnju sa mnogo važnijih i sudbonosnijih pitanja, u koje spadaju i pokušaji da se izmenama Zakona o radiodifuziji oslabi položaj Saveta radiodifuzne agencije, odloži pretvaranje Radio-televizije Srbije u javni servis, a predstavnici Vojvodine ostave bez ikakvog uticaja na odlučivanja o osetljivim pitanjima koja se tiču položaja medija u multietničkoj sredini kakva je Vojvodina“, kaže se u saopštenju.

R. D.

Tagovi

Povezani tekstovi