Na primer, emisije tv prodaje, moći će ubuduće da se prikazuju samo od ponoći do šest sati ujutru, autobusi više neće moći da budu pokretne reklame za pivo (iako se ono i vino tretiraju kao – prehrambeni proizvodi), niti emitovane na televiziji pre 18 časova. Reklame više neće moći da sadrže bilo kakav vrednosni sud o ceni, poput “samo toliko i toliko dinara”, “povoljno” i slično, a više ne dolazi u obzir ni reklamiranje bilo kog proizvoda “doživotnom garancijom” za njega.
Oglašivači su, za početak, dužni da onome ko treba da objavi njihovu reklamu predaju i detaljno popunjen obrazac – deklaraciju, koja mora, između ostalog da sadrži i precizne podatke o samom oglašivaču i o autoru reklame. Oglašavanje će, inače, moći da zauzme najviše 20 odsto ukupnog dnevnog programa komercijalnih tv stanica, i upola manje na javnim servisima. Predloženim zakonom detaljno je regulisano da, ako je reč o prenosu sportskih događaja reklame mogu da se emituju samo u pauzama, odnosno tokom poluvremena, tajm-auta i slično. Precizirano je i to da tokom serija, odnosno filmova, reklame mogu da budu emitovane na svakih 45 minuta, odnosno na 20 (ako je reč o celini koja traje duže od 90 minuta).
Inače, tokom višemesečne javne rasprave o ovom zakonskom predlogu jedan od glavnih spornih mesta bila je zabrana proizvođača alkoholnih pića i cigareta da se oglašavaju i sponzorišu kulturne i sportske manifestacije. Dugo su se oko ovoga lomila koplja, a Vlada je, prema rečima ministra za trgovinu Bojana Dimitrijevića, “popustila” samo utoliko što im je dozvolila da sponzorišu – poslovne skupove.
Zakonom će, između ostalog, biti zabranjeno i svako oglašavanje koje “predstavlja podržavanje ili kopiju drugog lica, njegove aktivnosti, proizvoda ili usluga”, kao i “poređenje oglašivača sa drugim naročito na štetu drugih”. Detaljno je regulisano i oglašavanje lekova, medicinskih sredstava, lekara i lekarskih usluga. Dalje, zabranjeno je svako oglašavanje političkih stranaka osim tokom predizborne kampanje…
Za one koji se dokazano ogreše o ovaj zakon predviđene su novčane kazne od dvadeset hiljada do čak tri miliona dinara.