Vraćanje TV pretplate bio je još jedan povod za političke okršaje u Narodnoj skušptini Srbije, tokom jučerašnje rasprave o izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji.
Izmene, koje predviđaju i rok od šest meseci za transformaciju RTS-a u javni servis, kao i pomeranje roka za za privatizaciju lokalnih medija do 2008. godine, oštro su kritikovali radikali, koji se neće ni izjašnjavati o zakonu. Oni su žestoko polemisali o RTS-u sa ministrom informisanja Draganom Kojadinovićem. I poslanici DS-a najavili su da za ove vladine predloge neće glasati.
Povod za političku polemiku bio je stav ministra Kojadinovića da je u interesu naroda da ima javni servis koji će povećati kvalitet života i da je došlo vreme kada se plaća sve što se koristi: „Pitanje kako će do uvođenja TV pretplate uopšte funkcionisati državna televizija koja je drastično povećala gledanost poslednjih nekoliko meseci“.
– Tačno je da uzimanje pretplate preko računa za struju ima ružnu političku konotaciju koja podseća na prošla vremena i da smo mi koji smo bili u opoziciji bili protiv toga, ali je pretplata osiguranje da će program biti u interesu svih građana Srbije. Ona je prilika da se televizija, koju treba sačuvati kao nacionalno blago, oslobodi upliva političkih snaga. Ujedno, prilika da se da ista šansa i državnoj i komercijalnim televizijama, jer je vreme da oživi tržište i da se sredi haos u etru – izjavio je Kojadinović.
On je još napomenuo da će utvrđivanjem mandata članova prvog saziva Saveta radiodifuzne agencije biti završeno njegovo formiranje. Na optužbe SRS-a da je tokom devedesetih bio izričito protiv pretplate, Kojadinović je odgovorio da je tada „RTS bila propagandna mašina Slobodana Miloševića, a sada bi bila servis svih građana“.
Naročito revoltiran ovim izlaganjem bio je poslanik SRS-a Aleksandar Vučić koji je još na početku sednice negodovao zbog kašnjenja ministra na ovu raspravu. On je rekao da je „devedesetih RTS bio najgledaniji, ali je sada to TV Pink“.
– Ne hvalimo prilike u RTS u vreme Miloševića, ali ni sadašnje stanje, u kojem je prva vest da je Tadić primio Rundeka, sigurno nije lošije nego u vreme Gordane Suše. Objektivnost ne mogu da nam nameću poraženi Brozovi kadrovi. Ne opravdavam onu hajku na novinare zbog toga što su govorile kako ustaške snage napadaju srpske branioce, pa je zato RTS bio loš medij, a danas je idealan jer govori da su srpski koljači ubijali nedužne muslimane, Hrvate itd – rekao je, između ostalog Vučić.
Generalni sekretar SRS-a negodovao je zbog pretplate, navodeći da građani Srbije ionako teško žive: „Kako i na koji način će ljudi zbog brojila koje imaju u svinjcu plaćati TV pretalatu i ko će ikada snositi sankcije za stalnu promenu rokova transformacije RTS-a“.
Njemu se pridružio i zamenik predsednika SRS-a Tomislav Nikolić: „Onda Tijanić, sada Tijanić, u čemu je razlika?… I danas, kada je za neku televiziju prva vest Boris Tadić, zna se da je uređuje DS, a kada je to Vojislav Koštunica da je u pitanju DSS“, naglasio je Nikolić.
Demokratska stranka neće glasati za izmene Zakona o radiodifuziji zbog nedostatka strategije, rekao je Milan Stanimirović. Nelogičnost je da se DS skida sa budžeta, a budžetsko finansiranje produžava za lokalne elektronske medije, kaže Stanimirović.
Tijanić je zatekao RTS u solidnom finansijskom stanju a doveo ga do bankrotstva. Tako je opala gledanost i drugog i trećeg kanala, koji je trebalo da se privatizuje i procenjen je na tri miliona evra. Hrvati su za svoj treći kanal od RTL-a dobili 30 miliona evra, stav je poslanika DS-a.
Predsednik skupštinskog odbora za kulturu i informisanje Aleksandar Lazarević (G17 plus), napomenuo je da je odbor predložio, kao stav predstavnika poslaničkih grupa, da se izbriše zakonska odredba koja članu saveta iz Vojvodine daje pravo stavljanja veta na odduke tog tela.
Socijalisti će zakon podržati jer, kako je rekao šef poslaničke grupe Ivica Dačić, smatraju da je bolje da plaćamo državnu televiziju ako ne mislimo da nam decu vaspitavaju komercijalne TV stanice. Ipak, oni su podsetili ministra da kao razlog zakonskih izmena ne navodi neprestano nekadašnji RTS i ne podseća ih, jer bi mogli i da se predomisle.