Nered u srpskom novinarstvu

Savet za štampu Medija centra u avgustu, najmirnijem mesecu u godini u pogledu društvenih i političkih dešavanja, najviše se bavio analizom na koji način su mediji pratili verbalni sukob ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića i novinara TV B92.

Dragan Janjić, urednik agencije Beta i izvestilac Saveta za avgust mesec, istakao je na jučerašnjem predstavljanju izveštaja da se norme i dalje krše, i da se nastavlja trend tabloidizacije.

– Javnosti se nude senzacionalistički intonirani sadržaji, a taj model u osnovi diktira srpska politička elita koja se ni sama ne bavi suštinom ključnih političkih problema. U slučaju skandala koji je izbio između ministra Ilića i B 92 primetno je da su se mediji bavili ministrovim ponašanjem kao skandalom koji pogoduje rastu tiraža, a u drugi plan je pala činjenica da je to ozbiljan slučaj kojim bi morali da se pozabave i društvo i novinari – istakao je Janjić.

Janjić je ukazao i da nije bilo dovoljno truda kojim bi mediji javnosti ukazali da novinari moraju biti slobodni da sve pitaju, posebno predstavnike izvršne vlasti, a ovako je ostavljen prostor da delu javnosti Ilićevo ponašanje bude čak i simpatično. Slučaju Ilić – B 92 Savet je, po Janjićevim rečima, posvetio posebnu pažnju jer se ne tiče samo odnosa predstavnika izvršne vlasti prema medijima, nego i pokazuje kako je srpska štampa navikla da juri od skandala do skandala.

– To možda odgovara političarima kojima je mnogo lakše da trče od skandala do skandala nego da javnosti ponude sprovodljiva rešenja za krizu kroz koju zemlja prolazi. Mediji bi, međutim, trebalo da budu tu da uvek iznova podsećaju na ono što je zaista važno – naglasio je Janjić.

Avgustovska analiza štampe pokazala je da Nacional i Kurir prednjače sa tekstovima suprotnim pravilima profesije. Politika i Danas se najviše pridržavaju novinarskog kodeksa, a Novosti, Glas i Blic se nalaze u sredini. Navodeći primere lošeg izveštavanja Kurira i Nacionala, Janjić je istakao da okosnicu Nacionala čini kombinacija vulgarne pornografije, fotografija brutalnih scena koje ne nose nikakvu informaciju, kao i tekstovi u kojima je teško utvrditi granicu između autorske mašte i realnosti.

– Nacional je dokaz da na medijskoj sceni u Srbiji vladaju nered i anarhija u kojima je sve dozvoljeno, a to nije sloboda, jer ona podrazumeva i poštovanje pravila – naglasio je Dušan Janjić.

I. Vušković

Tagovi

Povezani tekstovi