„Upravo posle usvajanja Zakona o radiodifuziji u Srbiji je nastao najveći broj divljih radio stanica, a bilo je pokušaja da se to predstavi kao liberalizam i sloboda medija. Nije sloboda medija da predajnike protivzakonito svako postavlja po šupama, krovovima ili ogradama“, rekao je Cekić tokom javne rasprave o Nacrtu strategije razvoja radiodifuzije.
Cekić je izjavio da je broj frekvencija određen na međunarodnom nivou i da ne može biti smanjivan ili povećavan. „Srbija je dobila određenu kvotu frekvencija i one će biti dodeljene ili će biti na konkursu dok ne budu dodeljene. Bilo je predloga da se frekvencije ‘čuvaju u rezervi’, kao u špajzu ili zimnici, ali toga neće biti“, kaže Cekić.
„Pratimo šta se dešava u programu, pogotovo šta emituju glavni konkurenti za nacionalne dozvole, sve beležimo, a to će biti u dokumentaciji koja će, između ostalih kriterijuma, odlučivati o dozvolama“, izjavio je Cekić.
Nacrt strategije razvoja radiodifuzije u Srbiji do 2013. predviđa pet nacionalnih, 30 do 40 regionalnih i 160 lokalnih dozvola za emitovanje televizijskog programa.
Prema podacima RRA, u Srbiji je evidentirano 755 emitera radio, TV i RTV programa, od kojih veliki broj nikada od bilo kog organa nije dobio dozvolu za rad.