Janković je danas na skupu povodom 20 godina Nezavisnog udruženja novinara Srbije rekao da je jedan od najviših predstavnika izvršne nakon privođenja Darka Šarića novinarima izneo spisak tajnih mera koje je BIA koristila u tom slučaju, navodeći kao jednu od njih i tajni pretres.
„Dato je kompletno upustvo svim kriminalcima šta treba da izbegavaju. Da sam kojim slučajem to učinio ja verovatno bi mi bio skinut imunitet i bio bih lišen slobode“, rekao je Janković, ne pominjući nijednom ime državnog funkcionera koji je izneo u javnost tajne mere koje je BIA primenjivala.
Zaštitnik građana Srbije je istakao da je Ustavom iz 2006. zabranjeno korišćenje tajnog pretresa i navedeno je da se u tuđi stan može ući samo na osnovu naloga suda.
Kao još jedan od primera zloupotrebe, Janković je naveo i da je jedan tabloid objavio šta je navodno Darko Šarić rekao dvojici agenata BIA prilikom privođenja i upitao zbog čega nadležni nisu ispitali kako se takva informacija našla u medijima.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović ocenio je na skupu u beogradskom Medija centru da srpska medijska scena izgleda „otužno“ i da je čine „uplašeni novinari“, skloni autocenzuri i „potkupljivi mediji spremni da se dodvoravaju vlasti da bi preživeli“.
Obradović je rekao i da lider Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić „nije izmislio tabloide“, ali je dodao da ih je on učinio delotvornijim i efikasnijim od svojih prethodnika.
Predsednik NUNS je ukazao da država već tri godine bezuspešno pokušava da donese medijske zakone i da nijedna vlast posle 5. oktobra nije učinila ništa za slobodu medija, već je nastojala da ih stavi pod svoju kontrolu kako bi građanima predstavila svoju sliku stvarnosti u Srbiji.
„Naši tabloidi se tek sporadično bave donjim vešom estradnih zvezda umesto toga oni su postali oglasne table stranaka, političara…Tabloidi u Srbiji hapse i presuđuju“, rekao je Obradović i ocenio da su oni izraz „našeg palanačkog duha“.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je rekao da je Srbija jedna od retkih zemalja koja u svom Ustavu nema termin zaštita privatnosti, što je, kako je naveo, postojalo u Titovoj Jugoslaviji.
Šabić je rekao i da novinari moraju da budu svesni opasnosti da ih njihov izvor informacija može da koristi za manipulisanje javnošću i da to ne smeju da dozvole.
On je objasnio i da kao poverenik nema nikakvu kontrolu nad medijima niti želi da je ima i da bi bilo najbolje kada bi pitanje etičkih standarda u medijima mogla da nametnu sama novinarska udruženja.