[box align=’box-left’ id=’5261′]
NUNS i NDNV će pružiti kolegijalnu i pravnu podršku novinarima i urednicima koji su saopštili da v.d. direktora od stupanja na funkciju „konstantno zloupotrebljava svoja ovlašćenja mešajući se u rad redakcije“, da „omalovažava novinare“ i poziva ih na „informativni rezgovor“. Takođe ćemo o ovom slučaju obavestiti međunarodne organizacije koje se bave zaštitom medijskih sloboda.
Iako je činjenica da su pojave kao što su cenzura, autocenzura i kršenje profesionalnih standarda prisutne u mnogim medijima u Srbiji, NUNS i NDNV upozoravaju na činjenicu da su mediji u vlasništvu države i lokalnih samouprava ovim pojavama direktno izloženi, jer se ovi mediji među strankama na vlasti dele kao politički plen. Tako je recimo i v.d. direktora Radija Subotice imenovan na predlog Socijalističke partije Srbije, a na osnovu koalicionog sporazuma stranaka koje čine vlast u Gradu Subotici.
I slučaj Radija Subotice govori o izrazito lošem položaju novinara u Srbiji, kao i da je neophodno napraviti valjana sistemska rešenja koja će, sa jedne strane, omogućiti izlazak države iz vlasništva nad medijima, a sa druge, onemogućiti da u postupku privatizacije medije kupe tajkuni vezani za političke stranke.
NUNS i NDNV
29. maja 2014