Velike medijske kuće, na primer Associated Press (AP), BBC, AFP, REUTERS i druge formulisale su smernice za svoje novinare kako bi formalizovale ponašanje novinara u onlajn sferi, posebno na društvenim mrežama, uzimajući u obzir etičke izazove. Smernice za ponašanje na društvenim mrežama i drugim onlajn platformama omogućavaju zaposlenima jasne načine ponašanja u etičkim dilemama. Većina smernica navodi kako su etički kodeksi i dalje izvor pravila te da se ona odnose i na onlajn sferu, a daju uputstva za dve glavne oblasti: korišćenje društvenih mreža i drugih internet platformi od strane uposlenika i medijske kuće, te privatno korišćenje društvenih mreža.
Etičke preporuke u prilogu imaju za cilj da, u kontekstu razvoja onlajn medija i društvenih mreža, odgovore na etičke i profesionalne nedoumice koji novinari u onlajn sferi imaju ili mogu imati. Nacrt preporuka možete preuzeti ovde:
<!—->
Javna rasprava pod nazivom Etičke preporuke za profesionalne novinare u onlajn sferi je 12 događaj koji se organizuju u okviru Kampanje za medijsku pismenost Medijske koalicije koju podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) sa ciljem podizanja svesti javnosti o slobodnom i odgovornom novinarstvu i njegovoj važnosti za demokratizaciju društva.
Medijska koalicija je neformalno partnerstvo pet medijskih organizacija: Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), PU Asocijacije lokalnih nezavisnih medija Lokal pres i Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM).
KO:
U raspravi će učestvovati svi prisutni medijski profesionalci
Moderator dogadjaja je Vojislav Stevanović
ŠTA:
Javna diskusija o Nacrtu etičkih preporuke za profesionalne novinare u onlajn sferi
KADA:
Četvrtak, 20. novembar 2014, 12:00 časova
GDE:
Medija centar Beograd, Terazije 3, II sprat
KONTAKT:
Tamara Filipović Stevanović, koordinatorka Medijske koalicije ispred NUNS – a
tel: 066 882 20 09, e-mejl: [email protected]