Kodeks kao odgovor na haos

Tim aktom biće regulisane osnovne norme i pravila profesionalnog ponašanja koja se u praksi često ne poštuju i srozavaju ugled cele struke.  O budućem aktu, ali i drugim pitanjima iz medijske sfere razgovarano je na jučerašnjem okruglom stolu o očuvanju slobode izražavanja putem medijske samoregulacije, koji su organizovali Komitet pravnika za ljudska prava (YUKOM) i Medija centar.


Iako se kodeks smatra jednim od osnovnih alata u samoregulaciji medijske scene, Dragan Janjić, član zajedničke grupe koja priprema tekst, da ne treba gajiti iluzije da će time sve biti rešeno. Ni postojeći kodeksi nisu loši, ali se ne primenjuju, pa je glavno pitanje kako naći mehanizme za primenu ovog budućeg. Da bi se to obezbedilo potreban je i medijski savet, tačnije nezavisno regulatorno telo koje bi obezbeđivalo poštovanje kodeksa i čije bi predstavnike birale isključivo novinarske organizacije, ali ne i predstavnici vlasti.


Kako je poštovanje profesionalnih pravila zajednički cilj novinara i društva, učesnici skupa smatraju da bi za rad ovog tela finansijsku podršku trebalo da obezbedi država, baš kao i u slučaju Antikorupcijskog saveta. Predstojeća javna rasprava, po mišljenju Nina Brajovića, predsednika Udruženja novinara Srbije trebalo bi da odgovori i da li kodeks da postane neka vrsta podzakonskog akta na koji bi se oslanjao i sud u postupcima protiv novinara.


Uprkos uvreženom shvatanju da su ovakvi akti kratki, mr Saša Gajin, iz Centra za unapređivanje pravnih studija, podseća da „“kodeks novinarske struke predstavlja meru slobode štampe“, pa neke zemlje kao Britanija, SAD, Kanada imaju veoma obimne i detaljne akte da bi što potpunije zaštitila novinarske slobode.


Mr Dejan Milenković, koordinator zakonodavne inicijative YUKOM-a, podsetio je da se sloboda izražavanja u svetu sve više širi samoregulacijom, a etičke norme i pravila propisuje sama struka. Ukoliko bi postojao medijski savet kao regulatorno telo kome bi se građani obraćali kada primete da mediji odnosno novinari krše etička pravila-smanjio bi se i broj sudskih postupaka po tom osnovu. Naravno, to predpostavlja i veliki kredibilitet takvog tela i zato je važno-rekao je Milenković-da ga prihvate i novinari, i vlasnici medija, i društvo u celini.


M.Petrić

Tagovi

Povezani tekstovi