Pet zvezdica na ekranu

Beograd- Ukoliko ne bude iznenađenja, pa, kao što je najavljeno, Plan raspodele radio frekvencija bude usvojen ove nedelje, Republička radiodifuzna agencija mogla bi već u januaru raspisati konkurs za izdavanje dozvola za emitovanje radio i televizijskog programa, na nacionalnom nivou.


     Osim po dve televizijske mreže, koje su garantovane za javne servise Srbije i Vojvodine, Planom je predviđeno i pet televizijskih mreža za komercijalne televizije. One će, po Zakonu o radiodifuziji, morati signalom da „pokriju“ najmanje 60 odsto, odnosno 4,2 miliona, stanovnika Srbije, od Subotice do Preševa, bez teritorije Kosova i Metohije.


     Član Saveta za radiodifuziju, Slobodan Đorić, objašnjava da je tih pet mreža, od kojih svaka sadrži na desetine predajnika i repetirora, rađeno tako da se lokacije uglavnom poklapaju sa sadašnjim, kako bi se izbegli veliki troškovi njihovog postavljanja na nekorišćenim lokacijama.


    – Visina nadoknade za emitovanje programa zavisiće od broja stanovnika u servisnoj zoni i biće približno isti za svih pet komercijalnih televizija – kaže Đorić


     Mada u Savetu uopšte ne žele da se upuštaju u priču o tome ko su kandidati za nacionalnu dozvolu za emitovanje, jasno je da đe tri favorita biti: TV „Pink“, BK TV i B 92, čije programe i sada može da vidi više od 60 odsto populacije.


    Iz niške „TV 5“ i jagodinske „Palme plus“, takođe su stizale najave da će konkurisati za nacionalnu pokrivenost i te kuće su odavno krenule u ozbiljne pripreme, kako bi spremno dočekali konkurs. Tu su zatim i druge regionalne televizije, poput beogradskog „Studija B“ ,koje bi se mogle pojaviti na konkursu, ali nije isključeno da na njemu učestvuje i neko ko se do sada nije bavio radiodifuzijom. Interesovanje za širenje na naše tržište pokazale su, kažu u Savetu, i neke strane kuće poput RTL, Antene, pa i medijskog moćnika Ruperta Mardoka.


     Spekulacije oko toga ko će od ove jake trojke kupiti neku od domaćih televizija učestale su u poslednje vreme. Prvo je pažnju javnosti privukla priča vezana za prodaju Karićeve BK, a potom se poprilično zakuvalo oko toga može li Treći kanal RTS-a biti prodat ili ne. Šta će na kraju biti ostaje da se vidi, a ono što je izvesno – mreža Trećeg kanala ušla je u radiofrekvencijski plan.


     -Treći kanal prestaće da emituje program onog časa kad neko, na konkursu, dobije pravo da koristi tu mrežu frekvencija-  kaže Đorić.


   Korišćenje vojnih frekevencija jedna je od tema koja na „vrućoj radiodifuznoj sceni“ izaziva mnogo prebacivanja i dilema, a najčešće se vezuje za Karićevu televiziju.


Đorić objašnjava da su „sporni“ kanali od 61 do 69, koji su ranijim planom korišćenja pripadali vojsci, sada pripali radiodifuziji, odnosno, u nadležnosti su Agencije za telekomunikacije. To znači – neko će ih svakako dobiti na korišćenje, kada se završi konkurs za izdavanje dozvola za emitovanje. Isti je slučaj i sa nekadašnjom televizijom “ Ju info“, koja je, takođe, zauzimala vojne frekvencije, a koja, kao savezna ustanova, objašnjava Đorić, ne može opstati, jer država nema pravo da osniva RTV stanice.


     Inače, ukoliko konkurs bude raspisan početkom naredne godine vlasnici dozvola za emitovanje mogli bi se znati do maja.


S.Remić


 

Tagovi

Povezani tekstovi