Dom novinara pripada i NUNS-u

dom-novinara-srbije

[box align=’box-center’ id=’12172′]

Presuda je pravnosnažna, protiv nje žalba nije dozvoljena, a NUNS može da pokrene proceduru  za upis prava svojine odmah nakon što dobije klauzulu pravnosnažnosti pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu.

U opširnom obrazloženju, Sudsko veće podseća na norme domaćeg zakonodavstva, statute UNS-a i NUNS-a, ali i na Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i praksu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. 

U presudi se, između ostalog, navodi „da su novinari koji su osnovali NUNS, usled svih događaja u spornom periodu u cilju očuvanja profesije bili u obavezi da izveštavaju na način na koji ih profesija, etika i norme obavezuju, pa posledično i bili prinuđeni da, kako bi očuvali dostojnost struke, osnuju NUNS, crpeći kontinuitet u delovanju iz vremena dok su svi bili članovi UNS-a, shodno čemu NUNS nije nikakvo novo udruženje, već udruženje proisteklo iz UNS-a, te da se i zgrada u Resavskoj može smatrati zajedničkom tekovinom svih novinara“. 

Predmetnom presudom, Apelacioni sud je obavezao UNS da NUNS-u, na ime parničnih troškova, isplati iznos od 853.350 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom od 13. 04. 2011. godine.

Protiv navedene presude UNS može izjaviti reviziju Vrhovnom kasacionom sudu.

 

Sekretarijat NUNS-a 

U Beogradu 26.05.2016.

Tagovi

Povezani tekstovi