[box align=’box-left’ id=’12860′]
Višemesečnim kašnjenjem, ovo regulatorno telo postupa suprotno funkciji za koju je osnovano, a to je da nadzorom nad izveštavanjem omogući jednaku zastupljenost svih izbornih lista, odnosno balansirano, tačno, objektivno i pravovremeno informisanje građana. Pored toga, ovim kašnjenjem REAM dikretno negativno utiče na regularnost izbornog procesa.
Nezavisna istraživanja i monitorinzi medija sprovedeni od strane organizacija civilnog društva sa različitim metodologijama i različitim medijima (BIRODI, Novosadska novinarska škola, CRTA, BIRN), ali i Ograničena posmatračka misija OEBSa, imaju isti zaključak, a to je da su mediji bili sredstvo propagande i promocije većine političkih stranaka, pre svega premijera Vučića i liste oko Srpske napredne stranke. Takođe, mediji nisu obezbedili dovoljan nivo dijaloških emisija (sučeljavanja nosilaca lista).
Sve ovo predstavlja još jedan dokaz urušavanja medijskog sistema u kojem se, sa jedne strane, nalaze mediji lojalni vladajućoj stranci, sa druge, konfuzni javni servisi (RTS i RTV), i, sa treće strane, mediji osnovani od strane organizacija civilnog društva i privatnog kapitala, koji pokušavaju da građanima pruže objektivne, relevatne, tačne i pravovremene informacije.
Iz tog razloga, od neprocenjive je važnosti da nadležno regulatorno telo – REAM predstavi izveštaj koji će biti povod za debatu o položaju medija u izbornom procesu, jer Srbiju naredne godine očekuju novi, veoma značajni izbori za predsednika Republike.
Nezavisno udruženje novinara Srbije – NUNS
Biro za društvena istraživanja – BIRODI
U Beogradu 26.08.2016.