Vlast tajno odugovlači transformaciju državne radio-televizije

– Ako direktor RTS kaže da je za jedan ili dva odsto pretekao gledanost TV Pink, onda on vodi pogrešnu politiku, jer u trci za rejting mora da prihvati kič i šund i sve drugo što rade komercijalne televizije – kaže Radojković, dodajući da je od presudne važnosti za budućnost RTS kao javnog servisa, transparentnost u trošenju novca od pretplate.
Prema njegovim rečima, još ne postoji dovoljna spremnost kod vlasti da se odrekne „alata za uticanje na ljude“ kakav je RTS. Radojković smatra da način na koji je formiran Savet Republičke radiodifuzne agencije, nezavisnog regulatornog tela za medije, predstavlja krah pokušaja da se politika odmakne od RTS.
– To nezavisno telo pokleklo je u prvom krugu, da bi u drugom bilo pretvoreno u paritetni stranački organ. Mediji su mogli samo da konstatuju ko je to od koje stranke „uvaljen“ – napominje Radojković. On podseća da je rad na transformaciji državne RTV započet 2000, da se činilo da je rešen 2002. i 2003. usvajanjem Zakona o radiodifuziji i njegovim izmenama, ali da na pragu 2006. još nije okončan.
Veljanovski napominje da je prilikom rada na knjizi sve vreme imao u vidu da tema nije nova, ali da se vodio time, da u sadašnjem „kontroverznom vremenu naglasi potrebu postojanja javnog servisa“. Prema njegovim rečima, početak transformacije trebalo je da bude „nulta tačka“ u kojoj bi bili izabrani novi direktor i Upravni odbor RTS po Zakonu o radiodifuziji, a ne po Zakonu o javnim preduzećima, kao što je slučaj sa aktuelnim rukovodstvom ove kuće. Vukašin Pavlović, profesor FPN, dodao je da knjiga ima osim praktične, i teorijsku vrednost, jer sadrži poglavlja, poput onog o civilnom društvu, koja su na najvišem nivou akademskih rasprava o medijima u svetu.

J.L.

Tagovi

Povezani tekstovi