Politikino izdanje od petka sadrži pismo Đorđa Martića, bivšeg urednika Politike ekspres, koji je 6. aprila 1999, pet dana pre ubistva Slavka Ćuruvije, objavio tekst-poternicu za glavnim urednikom Dnevnog telegrafa i Evropljanina „Ćuruvija dočekao bombe“ Miroslava Markovića, koji je iste večeri pročitan i u Dnevniku RTS-a.
Tekst, koji je lažno predstavio Ćuruviju kao jednog od onih koju su prizivali bombardovanje SR Jugoslavije, završava se zloslutnim rečima: „A ako su se nadali da će njihova izdaja biti zaboravljena, uzalud su se nadali“.
Prekjučerašnji tekst u Politici na mnogo načina ponavlja surovost i nemoralnost svog prethodnika iz 1999. godine.
Đorđe Martić, se i sada, 18 godina kasnije, ruga ubijenom novinaru, cinično tvrdeći kako je on „svojom saglasnošću da se tekst objavi“ – „praktično pozvao Ćuruviju da sve to demantuje i da mu se lepo, kako i dolikuje – izvinimo“. Ćuruvija je, kaže Martić, odbio da demantuje, tako da – „pametnom dovoljno“.
Nastavljajući u tonu oslobođenom bilo kakvog stida, on kaže i: „uvek (bih) pustio tekst protiv bombardovanja svoje zemlje. I tu mi je savest mirna“.
Martić tvrdi i kako je Ćuruvija (a ne Đinđić) u to vreme bio vodeći kritičar Miloševićevog režima, kao i da je ovaj novinar ugrožavao Đinđićevo liderstvo, dok za Miloševićev režim nije bio opasan, insinuirajući da iza ubistva stoji upravo – Zoran Đinđić.
Sa dubokim žaljenjem konstatujemo da, dajući prostor somnabulnim Martićevim konstrukcijama, “Politika” ni na koji način nije doprinela informisanju javnosti, već upravo suprotno – njegovoj besramnoj kontaminaciji i vređanju uspomene na ubijenog novinara.
Beograd, 21. maj 2017.
Slavko Ćuruvija fondacija
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Nezavisno društvo novinara Vojvodine
Asocijacija medija
Asocijacija onlajn medija