Zoran Sekulić, direktor i vlasnik Foneta, kaže za Danas da je Fonet pre 12 godina napravljen iz očaja, „jer u državnim medijima više nije bilo moguće pristojno novinarstvo“ i da su tada znali šta ih čeka na tom putu, verovatno se „ni u ludilu“ u to ne bi upustili.
– Ali da to nismo uradili, ne bismo sebi nikada oprostili. Opredeljenje da se bavimo novinarstvom na način koji propisuju pravila profesije svuda u svetu, da se striktno držimo etičkog kodeksa, da ne lažemo, ne obmanjujemo, ne manipulišemo, da ne varamo, ne huškamo na netoleranciju i na sukobe, da ne pravimo kompromise zbog kojih bismo se stideli, nije bilo mnogo popularno, niti rasprostranjeno u Miloševićevoj Srbiji. Nažalost, nije ni danas – rekao je Sekulić.
On ističe da dvanaestu godišnjicu Foneta vidi i kao zajednički uspeh zaposlenih i svih srodnih medija, nastalih u manje-više isto vreme, „koji su odoleli svim pritiscima, iskušenjima i progonima, političkim i finansijskim“. Kako je naglasio Sekulić, proteklih dvanaest godina u Srbiji, po mnogo čemu nezapamćenih u novijoj istoriji Evrope, ipak su pokazale da slobodni mediji nisu uzaludan poduhvat i da civilni sektor ima budućnost.
Dvanaestu godišnjicu Fonet, pored dosadašnjih informativnih servisa – pisanog, tonskog i foto – dočekuje i sa razvijenim agencijskim TV servisom, jedinstvenim na prostoru jugoistočne Evrope.
A. R.