Vlada Srbije se meša u rad medija

„Generalno, nezavisni mediji su bili aktivni i izražavali su široki spektar stavova, ali su pojedine medijske organizacije doživele pretnje i pritiske zbog kritičkog stava prema vladi“, navodi se u izveštaju za 2005.
Ukazuje se i da mnogim novinarima nedostaje profesionalizam kada je u pitanju navođenje izvora i precizno izražavanje. Radio-televizija Srbija, koju kontroliše država, sa tri TV kanala i radio servisom bila je najprisutnija u etru, navodi se u izveštaju. Izveštavanje RTS ocenjeno je kao „generalno objektivno“, ali se navodi da je ta kuća povremeno pokazivala pristrasnost prema vladi. Navodi se da je vlada imala značajan uticaj, mada ne i formalnu kontrolu, na druge velike televizijske kuće, uključujući i televizije Politika i Novi Sad, kao i na tri stanice Radio Beograda.
U izveštaju stoji i da su medijske kuće, posebno B92, bile meta vandalizma, pretnji bombama i pritiscima zbog izveštavanja u kome se iznose stavovi koji „nisu omiljeni“ vladi. U izveštaju se pominju i slučajevi uznemiravanja i pretnji upućenih novinarima OK radija u Vranju od strane pojedinaca iz lokalnih vlasti, kao i tužba koju je SPS podnela protiv glavnog urednika tog radija Gorana Vlatkovića zbog klevete.


Beta


 

Tagovi

Povezani tekstovi