Prema saznanju Koalicije te komsije većinskim delom nisu sastavljene od predstavnika reprezentativnih novinarskih i medijskih udruženja, već naprotiv, od predstavnika udruženja i koalicija koja ni postojeće zakonske odredbe ne poznaju dobro, i čiji su predstavnici potpisali upravo povučeni nacrt Medijske strategije.
Koalicija novinarskih i medijskih udruženja i Asocijacija medija takođe traže od Ministarstva kulture da objavi sve predloge kandidata za komisije i dostavljene biografije, da bi javnost imala uvid u to ko je predložen, a ko odabran da odlučuje o raspodeli novca poreskih obveznika za sufinasiranje proizvodnje medijskih sadržaja od javnog interesa.
Koalicija i Asocijacija medija ističu da u postojećem sastavu komisija najveća i najreprezenativnije novinarska udruženja UNS i NUNS imaju po dva člana, lokalno udruženje Društvo novinara Niša i PROUNS imaju ukupno 7 članova.
Članica koalicije Lokal Pres ima dva, dok Asocijacija Medija, ANEM i NDNV imaju po jednog člana. Pored imena čak 14 članova komisija stoji da su nezavisni medijski eksperti. U komisije su imenovana i tričinovnika državnih organa, što nije u skladu sa Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Koalicija novinarskih i medijskih udruženja i Asocijacija medija zahtevaju od Ministarstva kulture da ne obesmišljava proces projektnog sufinansiranja favorizavanjem nereprezentativnih udruženja, čiji su predstavnici dokazali svoju nestručnost i pristrasnost na mnogim lokalnim konkursima, kao npr u Kikindi, Smederevu, Pančevu i mnogim drugim mestima, dodeljujući javna sredstva raznim fantomskim medijima koji nisu proizveli bilo kakav sadržaj, kao i da javnosti jasno odgovori na pitanje kojim su se kriterijumima vodili prilikom formiranja tih komisija.